Přírodní rady a postupy pro prevenci zánětů močového ústrojí a podporu ledvin.
Ženy mají kratší močovou trubici než muži a bakterie tak mají kratší cestu do močového měchýře. Záněty většinou způsobují střevní bakterie jako např. Escherichia coli, Staphylococcus, Klebsiella, mohou to být i kvasinky např. Candida albicans, dále Chlamydie, Ureaplasma a další, které nemají co hledat v močových cestách. Když se tam ale dostanou, mohou se rozmnožit a způsobit záněty.
Ženy májí kratší močovou trubici než muži a bakterie tak mají kratší cestu do močového měchýře. Záněty většinou způsobují střevní bakterie jako např. Escherichia coli, Staphylococcus, Klebsiella, mohou to být i kvasinky např. Candida albicans, dále Chlamydie, Ureaplasma a další, které nemají co hledat v močových cestách. Když se tam ale dostanou, mohou se rozmnožit a způsobit záněty. A jak se batkerie dostanou do močových cest a ledvin. Cest je mnoho, některé můžem eliminovat jednoduchým opatřením, některé vyžadují více času i našeho snažení.
Nejlepší obranou před záněty je Prevence. Zde si ukážeme oblasti, na které se můžeme zaměřit a zjistit kde může být zrovna u nás příčina opakovaných zánětů a problémů s močovými cestami. Bakterie se mohou dostat do močových cest jak vnější tak vnitřní cestou.
– pokud se Vám záněty vrací opakovaně, požádejte i partnera, aby se přeléčil (muži mohou přenášet problematické bakterie, a protože mají delší močovou trubici, nemusí mít žádné příznaky).
– střídavý vaginální a anální sex může být zdrojem přenosu bakterii do močových cest po pohlavním styku je dobré jít co nejdříve na toaletu, vykonat malou potřebu a umýt se.
Může se jednat o potlačené, nevyjádřené pocity a emoce v rámci vztahů, lpění na starých názorech, strach z uvolnění. Vnitřní vztek, strach, pocit nepohody. Falešná oběť, je zde konflikt s vypouštěním duševního odpadu, mezi udržením a odpuštěním.
Mohou stimulovat imunitní systém, mohou narušovat pevné spoje střevní stěny, která začne propouštět do krve toxiny, nestrávené zbytky stravy a také bakterie, které se mohou dostat následně do močových cest a močového měchýře.
Prevence: (potravinové intolerance neboli přecitlivělosti lze laboratorně otestovat, nebo zkusit eliminační dietu (nejlépe pod vedením zkušeného terapeuta).
Kromě výše uvedených potravinových přecitlivělostí může ke zvýšené střevní propustnosti přispět i nevhodná strava, množství antibiotik (ty bohužel hubí kromě špatných i ty dobré bakterie), stres, věk, špatné trávení, nevhodný životní styl, polotovary….
Prevence: vhodné je omezit nadužívání antibiotik, upravit stravu (zelenina, kimči, pickles, zelí, čekanka, pórek, hlízy), pracovat se snížením chronického stresu, doplnit do jídelníčku probiotika a prebiotika (kvašená zelenina, kimči), harmonizovat střevní trakt ( L-glutamin, quercetin, jilm plavý, lékořice, podpořit trávení (řepík, hořec, zázvor, fenykl, anýz…)
U menopauzy dochází ke změnám v hladinách hormonů a následně ke ztenčování a vysychání sliznice, čímž mizí přirozená bariera, která nás chrání před přilnavostí bakterií ke stěnám močového měchýře a močových cest.
Prevence: otestovat si hormonální profil a snažit se podpořit hormonální rovnováhu. Stravu můžete doplnit o bylinky jako např. chřest hroznovitý (Šatavari), chebule srdčitá (Amrita), Ašvaganda, jetel lučník, ploštičník, kontryhel, měsíček, chmel, andělika čínská.
Dlouhodobý chronický stres vyčerpává energetické zásoby organismu, negativně ovlivňuje skladbu mikrobioty, snižuje trávení a vstřebávání a následně může dojít k vyčerpání organismu a oslabení imunitního systému. Oslabený imunitní systém není schopen včas reagovat proti napadení patogeny.
Prevence: mám dobrou zkušenost s adaptogenními bylinami, které pomáhají organismu vyrovnat se lépe s reakcí na různé druhy stresu. Mezi celosvětovně známé adaptogeny patří například Ašvaganda, Tulsi, chebule srdčitá (Amrita) , Rodiola, Eleutorocus, ženšen…
Mezi skvělé bylinky pro podporu imunity patří například Kalmegh, echinacea, lichořeřišnice, bez černý, medicinální houby jako například Shiitake, Maitake, Hanabiratake, Reishi. Vhodné je kontrolovat si hladinu vitamínu D, doplňovat zinek, ale i další vitamíny, nejlépe formou vhodné stravy.
Každý orgán má na našem těle svoje místo a dráhu. Reflexní plošky močových cest vidíte např. na obrázcích. Masírujeme nebo mačkáme 10–12 x několikrát denně. Pokud by Vás to zajímalo, doporučuji si zakoupit literaturu nebo vyhledat odborníka jelikož toto téma je velmi obsáhlé a stojí za řádné prostudování :-).
Pokud příznaky neustanou nebo se zhoršují, je třeba vyhledat lékařskou pomoc!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Milí čtenáři, ráda bych zdůraznila, že uvedený text pojednává o životním stylu a možnostech zlepšení kondice. Jeho účelem není poskytování nebo nahrazování lékařských či jiných odborných rad, o to méně odrazování od návštěvy lékaře nebo nabádání k vlastnímu léčení. V případě, že podstupujete léčbu, užíváte léky nebo trpíte chorobným stavem, konzultujte jakékoliv použití bylin se svým lékařem. Informace v textu nejsou vhodné pro děti, těhotné, kojící ženy.
Ing. Iveta Ječmík Skuherská, naturopat, poradce pro výživu, @yvylife
Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte
se na nás obrátit na eccevita@eccevita.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a
nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog