Štítná žláza je životně důležitý endokrinní orgán s vnitřní sekrecí a její špatná funkce může ovlivnit doslova všechny tělesné funkce.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hormony štítné žlázy trijodthyronin (T3) a tyroxin T4 jsou potřebné pro mitochondriální metabolismus v každé buňce našeho těla a jejich nedostatek tak může ovlivnit všechny tělesné funkce.
Působením hormonů T3 a T4 dostávají jednotlivé buňky informace o tom, jak rychle vytvářet bílkoviny a spotřebovávat energii v rámci metabolismu tuků a cukrů. Problémy se štítnou žlázou jsou 10× častější u žen než u mužské části populace.
Je-li funkce štítné žlázy snížená, nevytváří dostatek potřebných hormonů trijodthyroninu (T3) a tyroxinu (T4).
Co všechno štítná žláza reguluje a ovlivňuje?
Symptomy v případě snížené funkce můžou být mírné, ale i život ohrožující (myxedém).
Mezi časté symptomy patří:
Tvorba a vylučování hormonů ŠŽ je regulováno po ose hypotalamus, adenohypofýza a štítná žláza, tudíž problém může nastat na všech třech úrovních.
Při jakémkoliv podezření na problémy se štítnou žlázou je třeba navštívit lékaře a nechat si udělat podrobné krevní testy a nejlépe také ultrazvuk (TSH, fT4, fT3, protilátky). Označení „f“ znamená volnou (free) formu hormonu, která není vázaná na transportní proteiny a je okamžitě dostupná pro buněčné receptory. Je proto přesnějším ukazatelem funkce štítné žlázy. Ovšem, i když hodnoty TSH (thyreotropin= hormon vyloučený hypofýzou, který stimuluje štítnou žlázu k produkci T4 a T3) i hormonů T4 a T3 jsou v pořádku, přesto můžete trpět symptomy štítné žlázy. Jedná se o její subklinickou formu na buněčné úrovni.
Příčin je mnoho, mezi ty časté patří například:
Příčin je mnoho, mezi ty časté patří například:
Hormony štítné žlázy jsou tvořeny z jódu a aminokyselin tyrosinu. Pozor na brukvovitou zeleninu, která obsahuje tzv. strumigeny (goitrogeny). Tyto látky se pojí k jódu a ten pak není volný pro tvorbu hormonů T3 a T4. To ale neznamená, že tyto cenné potraviny vyloučíme z jídelníčku. Vhodné je jíst MALÉ MNOŽSTVÍ a především, tyto potraviny, v případě snížené funkce štítné žlázy, konzumujeme VAŘENÉ!
Že navštěvujete náš blog.
Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevita.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog