Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Znáte tajemství dlouhodobě udržitelné krásy? (2. část)

(tema: Dlouhověkost)

Přečtěte si jak si udržovat krásu až do zralého věku. Jaké faktory tu hrají hlavní roli? Pojďme si pojmenovat pár užitečných faktů.

 

Genetická výbava sice hraje svoji roli, ale podle posledních studií geny ovlivňují náš život jen z 5%. Těch zbylých 95% ovlivňuje naše prostředí, strava a životní styl.

Pojďme si pojmenovat pár užitečných faktů.

1. Starobylé nelidské geny mají moc zachovat mládí

Když byly v roce 2003 zveřejněny výsledky projektu lidského genomu, došlo k velkému překvapení. Navzdory očekávání bylo zmapováno pouze 20 –25 tisíc genů. Člověk má méně genů než například kukuřice (32 tisíc genů), nebo vodní blecha Daphnia (31 tisíc genů).

Čím se tedy lišíme? Co nás dělá člověkem? Jsou to právě bakterie, viry, plísně a houby, které nám dodávají 8 000000 genů. O našem osudu rozhodují bilióny organismů uvnitř a na povrchu těla. Je proto důležité o ně pečovat, dodávat jim vhodnou stravu a ony, na oplátku, pomohou s trávením potravy, s produkcí vitaminů a dalších, pro tělo potřebných, látek.

Ne nadarmo se říká, že střevo je náš druhý mozek.

  • Co mají rády prospěšné střevní bakterie?
    Je to zelenina (hlavně brukvovitá), fermentované potraviny, houby, ořechy (kromě kešu a arašídů), hlízy (čekanka, batáty, tuřín…)

  • Co prospěšné bakterie rády nemají?
    Jednoduché cukry a škroby, mléčné produkty, alkohol…

    Střevo= základ všeho 

 

 

2. Naše dlouhověkost a svěží vzhled závisí na dostatku energie? Kde se bere energie?


V našem těle vděčíme za energii malým organelám, které se jmenují mitochondrie. 

Vykonávají funkci buněčné elektrárny, probíhají zde důležité biochemické pochody. Nejdůležitějším z nich je vznik adenosintrifosfátu (ATP), který slouží jako zdroj energie pro další buněčné procesy. Kromě toho se mitochondrie podílejí na produkci tepla, jsou součástí metabolismu tuků, hrají významnou roli při buněčném růstu či programované buněčné smrti (apoptóze) atd.  Mitochondrie hrají zásadní roli ve stárnutí.

Mitochondrie a prospěšné bakterie spolu neustále komunikují. 

Jsou jako sestry, které se mají rády. Když jsou například střevní prospěšné bakterie spokojené a máme jich dost, produkují dostatek butyrátů (mastné kyseliny), které jsou potravou mitochondrie a zvyšují jejich aktivitu. Výsledkem je, že máme dostatek energie na život, na regeneraci a opravu našeho těla. 

Jak můžeme přispět ke zvýšení počtu mitochondrií?

  • Mírný stres a „hladové“ svaly vedou ke zvýšenému počtu mitochondrií.
  • Ze cvičení, hlavně posilování (dřepy, kliky, chůze po schodech), kde zápasíme s přitažlivostí.
  • Omezení kalorického příjmu stimuluje buňky k efektivnější práci a zvýšenému počtu mitochondrií.

 

 

3. Hormeze aneb, co tě nezabije to tě posílí


Jak tento fakt souvisí s krásou a dlouhověkostí? K pochopení poslouží vysvětlení významu pojmu hormeze. Hormeze je příznivá reakce organismu na nízkou dávku stresu a hraje významnou roli při aktivaci dlouhověkosti.  Jde o to, že při malém opakovaném stresu dochází k určitým aktivačním procesům v těle. 

Příkladem hormeze je například omezení kalorického příjmu. (Studie ve Francii z roku 2018 zjistila prodloužení života primátů o 50%.)

Při omezení kalorického příjmu buňky zefektivní výrobu energie – dochází k větší produkci mitochondrií.

Intervalový tréning (například 1 minuta intenzivní pohyb, 1 minuta strečink) je také skvělou cestou jak udržet tělo krásné a v dobré kondici. Stačí 15 minut denně.

 

4. Cukr a předčasné stárnutí pleti 

Cukr je potravou pro „škodlivé bakterie“. Navíc, v krevním oběhu se napojuje na bílkoviny. Tomuto procesu se říká glykace a jejím produktem jsou škodlivé molekuly, kterým se říká AGE (Advanced Glycaton End products). Organismus tyto látky nemá rád a reaguje na ně tvorbou protilátek, které můžou vyvolat zánět. Bohužel AGE mají tendenci působit na dermální bílkoviny elastinu a kolagenu a způsobit jejich poškození což vede ke stárnutí pleti, vzniku vrásek, ztráty elasticity, skvrnám…

Pozor také na fruktózu. Je to taky cukr, metabolizuje se přímo v játrech a přebytek cukru se ukládá jako tuk!

 

5. Člověk a cykličnost

Naše tělo miluje cykly. Ať už žijeme kdekoliv, měli bychom vždy respektovat roční období a k tomu upravit stravu i životní styl. Stejně tak i cirkadiální rytmy. Světlo znamená pro naše tělo aktivitu, tma je prostor pro regeneraci, obnovu poškození.

Když ponocujeme, ubíráme si čas pro regeneraci. 

U žen je nesmírně důležitý pravidelný menstruační cyklus. Dokud máme menstruaci, jsme plodné, jsme chráněné a stárneme pomalu.  

Ideální doba pro spánek je od 22 hodin do 6 hodin ráno. Stihne se regenerovat tělo i orgány. V zimě je vhodné jíst teplou a výživnější stravu, vzhledem k chladnému počasí. Jaro a podzim jsou optimální pro zařazení půstů. Na jaře podpoříme játra, ledviny a podpoříme detoxikaci.

Pravidelný menstruační cyklus je klíčem ke kráse a pomalému stárnutí.

 

6. Bylinky a dlouhověkost

Bylinky mají obrovskou sílu a schopnost podpořit naše tělo k získání rovnováhy. Mezi ty zásadní, které pomáhají tělu vyrovnat se všemi druhy stresu (biologický, chemický, stres z nadměrného tréningu, stres z tepla, nebo chladu….) patří adaptogeny. 

Mezi ty nejznámější adaptogenní byliny patří:

 

Mezi ájurvédské rasajány patří například


Triphala je starodávná ájurvédská kombinace tří ovocných plodů pro očistu střev.

 

Krásné tělo je šťastné tělo.

Šťastné tělo má klidnou mysl.

Klidná mysl živí lásku v duši.

 

 

 Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, @y­vylife

ev_ivet_blog_kreslici_platno_1.pngDěkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog