Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

3 chytré rady, jak podpořit plodnost

(tema: Detox)

Snažíte se otěhotnět a nedaří se Vám to? Nebo jen přemýšlíte, že se blíží čas založit rodinu? Možná, že právě vám pomůžou bylinky a pár našich rad, jak přirozenou cestou podpořit zdravou plodnost. Věřte, v životě není nic náhoda!

 

Téma „Jak otěhotnět“ se stalo v dnešní době moderním pojmem. Vzhledem k možnostem umělého oplodnění, hormonální léčbě žen i mužů a diagnostice ultrazvukem břicha, má člověk často pocit, že se dá počít, když už ne přirozeným způsobem, tak jistě za nějaké té lékařské pomoci.

Zda se žena stane maminkou či ne, zdá se být čím dál méně otázkou osudu, než tomu bylo dříve. Zdání ale klame. Tak například jeden z nejznámějších specialistů na plodnost v Německu zjistil, že všechny tyto technické, vědecky uznávané metody, statisticky nijak nezlepšují možnost otěhotnět oproti tomu, kdyby páry čekaly na přirozené splnění svého přání! Bohužel netrpělivé páry, kterým se nedaří otěhotnět ihned často brzy a zbytečně propadají panice.

Důvodů, proč to nejde jen tak rychle může být samozřejmě mnoho. U žen to můžou být například cysty na vaječnících, zablokované vaječníky, různé zánětlivé a chronické onemocnění pánve a pohlavních orgánů, hormonální nerovnováhá, anorexie, bulimie a další. U mužů problémy mohou způsobit infekce, poruchy tvorby, zrání a pohyblivostí spermií, poškození varlat, také se může jednat o hormonální nerovnováhu nebo blokády v pohlavních žlázách. Příčin může být opravdu mnoho. Většinu z nich však můžeme při trošce trpělivosti a dodržování určitých zásad zcela eliminovat přírodní cestou.

Zásada č. 1: Detoxikace

Významného zlepšení ve schopnosti početí a plodnosti se dá dosáhnout cíleným vyloučením jedů z organismu. Je vhodné nechat si prostor alespoň 6 měsíců na důkladné pročištění organismu. Obzvlášť pokud žena brala nějakou dobu antikoncepci, bude trvat nějaký čas, než se její cyklus opět nastartuje a zharmonizuje. Někdy to může trvat i pár let. I naše tělo samo může bránit početí, pokud musí bojovat s řadou infekcí, plísní (jako např. Candida) a alergií, které oslabují imunitní systém.

Je začít s očistou orgánů a střev:

  • Čistíme játra: výborná je směs bylin Chebule srdčité (Tinospora cordifolia), Kutki (Picrorhiza kurroa), Právenky latnaté (Andro­graphis paniculata)
  • Čistíme ledviny: zde pomůžou bylinky jako např. směs z Celíku zlatobýlu (Solidago virgaurea), Kotvičníku zemního (Tribulus terrestris), Santalu bílého (Santalum album), Vrbovky malokvěté (Epilobium parviflorum)
  • Snažíme se zbavit těžkých kovů a podpořit střeva: k tomu se hodí směs bylin Embliky lékařské (Emblica officinalis), Vrcholáku myrobalánového (Ter­minalia belerica), Vrcholáku tříslovinného (Ter­minalia chebula) – Triphala, KKF, Helmstop
  • Stimulujte oběhový systém: Nejlepší způsob jak stimulovat oběhový systém, je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Z bylinek vám pomůže například Ginko biloba nebo Brahmi.
 

 

Zásada č. 2: Úprava jídelníčku

Pamatujte, vše souvisí se vším. Nedá se na jedné straně čistit organismus a na druhé straně tělu podávat nezdravé potraviny a škodlivé látky.

Výzkumnická skupina Foresight z Anglie, která již po léta propaguje uvědomělé zdravé chování rodičů před početím, nám předvádí, jak úspěšné mohou být tyto přístupy v praxi. Tito lékaři a porodníci nashromáždili stovky výzkumných údajů, které názorně předvedly souvislosti mezi stravou a embryonálním vývojem, průběhem těhotenství, potraty a genetickými defekty. Jejich výsledky obsahují pouze část doporučených rad pro přípravu na těhotenství, a sice – zlepšení zvyků ve stravování, vyhýbání se jedům požitkovým i z okolí (kouření, alkohol, olovo ve vzduchu atd.), taktéž léčení alergií, narušené vstřebávání ze žaludku a střev, a infekce. Po této přípravě přivedlo na svět zdravé dítě během dvou let 89 procent párů, přestože ze 327 žen bylo 85 procent problémovým případem s neplodností, potraty, novorozeňaty s nízkou porodní váhou či znetvořením při předešlých těhotenstvích. A výjimečně dobrý výsledek: všechna těhotenství byla dokončena bez komplikací a žádné ze 327 dětí nemělo jakýkoliv handicap!

  • Vyhněte se se alkoholu, kouření, omamným látkám.
  • Jezte protizánětlivou stravu. Jak na to se dočtete v knize Dr. Freje: Stravou proti zánětu.
  • Zajímejte se o kvalitu a původ potravin, které konzumujete.
  • Eliminujte rizikové faktory: u mužů jsou to například zahřívání varlat, těsné kalhoty, jízda na kole nebo koni, nedostatek pohybu. U žen například hodně kofeinu, horké koupele a saunování, které můžou pozměnit ovulační cyklus, hormonální antikoncepce a další.
 

 

Zásada č. 3. Hluboké uvolnění

Už v předchozích článcích na našem blogu jsme si vysvětlili, že stres kromě jiného, připravuje naše tělo na boj anebo na útěk. V takovém prostředí, kdy bojujete o vlastní přežití, přece nemůžete dát možnost vzniknout jinému životu. Jestli to myslíte s početím opravdu vážně, čtěte pečlivě následující doporučení:

  • Eliminujte dlouhotrvající stres: existuje mnono adaptogenních bylin, které pomáhají tělu vyrovnat se se stresem, jako například Ašvaganda nebo Tulsi (Bazalka posvátná).
  • Prožívejte s partnerem co nejvíce příjemných společných zážitků.
  • Naučte se meditovat. V rámci jedné studie zkoumaly vědci v USA program pro léčení neplodnosti, při kterém se zúčastněné ženy naučily pouze meditačním technikám. Ženy, které měly problém otěhotnět, zvýšily pravděpodobnost otěhotnění již v prvním půlroce o 35 procent!
  • Využijte sílu bylin: skvělou bylinkou pro podporu plodnosti mužů i žen je Kotvičník zemní (Tribulus terestris). Má stimulační účinek na tvorbu a rychlost spermií. U žen podporuje dozrávání vajíček. Šatavari, neboli indický chřest, je tradičně všestranně užívaná rostlina, která doprovází léčbu závažných onemocnění a léčbu impotence u obou pohlaví.
 

Dnešní přírodní medicína a klinická naturopatie zná řadu dalších možností a bylinek, jak podpořit plodnost a zvrátit narušenou rovnováhu v těle. Neváhejte si vyhledat odborníky, kteří umí pracovat s bylinami a dívají se na člověka jako na výjimečnou a unikátní bytost, která může dobře fungovat jen pokud se tělo, duše i mysl nachází v kompletní rovnováze.

text: Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, naturopat, @y­vylife