Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h - Velikonoční svátky 29.3. a 1.4. zavřeno.

Mějme se rádi

(tema: Vše)

Dopřát si odpočinek, starat se o sebe, pracovat na sobě, není nic, co si nemůžeme dovolit. Nebuďme obětí našich vztahů, mějme se rádi.

Láska, krásná droga

Blíží se svátek svatého Valentýna, a i když tento svátek nepatří k mým oblíbeným, jeho podstata, kterou je oslava lásky, je krásná, a pokud tento svátek slavíme z hloubky naší duše, je tento den pro nás opodstatněný.

Trochu jsem brouzdala internetem, jelikož jsem nevěděla o tomto svátku mnoho a možná ani vy nevíte (teď budu citovat Wikipedii):

„Den svatého Valentýna je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveného ve starověkém Římě, kdy v předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce. 

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní slaven 14. února.

Tak, a teď k lásce.

Asi většina z nás už zažila pocit být zamilovaný. Doslova sršíte energií a nemůžete se dočkat až budete se svým miláčkem. Kde to všechno vzniká, jak to, že jsme tak jiní, někdy k smíchu, někdy i k pláči? Je to pro to, že láska je DROGA, za kterou vděčíme hormonům a biochemickým reakcím v těle a mozku. Příroda nenechala opravdu nic náhodě, abychom přežili. Na začátku jsou hormony a základní sexuální pud, který zajišťuje naše rozmnožování a tím přežití našeho druhu. Tento pud mají na svědomí zvýšené hodnoty hormonů testosteronu (u mužů) a estrogenu (u žen). 

Pro zamilování je důležitý i čich, hlavně u žen, které si prý umí vybrat partnera s co největšími genetickými rozdíly. Důležitý je i zrak a sluch, které vysílají do mozku nesčetné množství informací. Mozek následně vyhodnocuje tyto informace, srovná je s dosavadními zkušenostmi a pokud vyhodnotí nový objekt jako vhodný, dává pokyn nadledvinkám k produkci hormonů. Toto vše se stane za pouhých 5 sekund!

Když se zamilujeme, doslova nás zavalí lavina biochemických látek a hormonů podobných opiátům. Naše nadledvinky začnou produkovat adrenalin, aktivují se miliony neuronů a signály proudí do celého těla. V této I. fázi převládají sexuální pudy, jsme schopni promilovat celou noc a ráno jít svěží do práce.

Pokud jsme se trefili do černého a přežili jsme první fázi, dostaví se stav zamilovanosti a náš limbický systém začne produkovat fenyletylamin (FEA), nazývaný také „Amorův šíp“, který je chemicky podobný pervitinu a způsobuje energetickou nálož a onu slepotu (neboli růžové brýle, přes které vidíme jen to, co chceme) a vytváří závislost. Potřebujete další dávku a tou je kontakt s milovanou osobou, takže voláme, píšeme SMS, sníme, naše orgány pracují na 120 %. Svou roli hrají i dopamin a serotonin (hormon štěstí). Bohužel cca po 3 letech se tato látka přestane tvořit. Ztrácíme i růžové brýle a procitnutí může být někdy hodně bolestivé. Je zvláštní, že muži v tomto období mají pokles testosteronu, což způsobuje, že jsou milí a něžní ke své milé. Až se jim pak testosteron vrátí, může to nás ženy překvapit a říkáme si: „Kde pak je náš něžný, jemný, zdvořilý, prostě dokonalý muž?“

Pokud i tuto fázi zvládneme, fenyletylamin je nahrazený oxytocinem. Aby se vylučoval, potřebujeme sexuální prožitky s partnere, mazlení a doteky. Čím víc tím lépe. Tento hormon je důležitý právě pro vybudování trvalejšího vztahu a pouta mezi partnery. Také způsobuje, že je vám třeba smutno po bývalém partnerovi i když víte, že to není ten pravý. Oxytocin také ochraňuje vztah, po nezbytně dlouhou dobu potřebnou pro výchovu dětí. (Zajímavé je, že prehistorické páry spolu zůstávaly jen čtyři roky).

Pokud se posuneme do čtvrté fáze lásky, nebo lépe řečeno vztahu, teprve teď sklízíme „zralé ovoce“. Naše tělo vylučuje endorfiny, které způsobují pocit jistoty, pohody a bezpečí. Již jsme klidnější, šťastní. Čím déle spolu jsme, tím více endorfinů vylučujeme, což se také dá nazvat určitou závislostí. Když si toto uvědomíme, tak vidíme, že jsme vlastně celý život závislí na lásce a na hormonech, které díky lásce potřebujeme. Jen si každý z nás vybere, která fáze je pro nás nejpřitažlivější. 

Ženy sní o té čtvrté, muži by se zase nejraději pohybovali mezi první a druhou fází, protože víme, že láska je jako droga, prý jako „jízda na kokainu“, který jsem ještě nezkoušela, takže nemůžu porovnat. Raději, zůstanu u té lásky.

A na závěr, nezapomínejte na SEBELÁSKU. To nemá nic společného s narcismem. Dopřát si odpočinek, starat se o sebe, pracovat na sobě, není nic, co si nemůžeme dovolit. Nebuďme obětí našich vztahů, mějme se rádi.

Jen vnitřně šťastný člověk může lásku předat dál.“ 

Pře­ji vám krásného Valentýna a krásné vztahy plné opravdové a dlouhotrvající lás­ky. Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, @y­vylife

ev_ivet_blog_kreslici_platno_1.pngDěkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog