Upozornění: V pátek 8.12. je prodejna v Praze otevřena od 8:00 do 12:00.

Těžké kovy

(tema: Detox)

Těžké kovy, co si pod tímto pojmem představit? A proč nám škodí?

 

Těžké kovy, víte, jak se jich zbavíte?

Co si pod tímto pojmem představit? Jsou přítomné doslova všude kolem nás ve vodě, v ovzduší, v potravinách, v keramice i v barvách (součást pigmentů). Jedná se o kovy jako rtuť, olovo, kadmium, arsen, thalium, nikl, bárium, bismut apod. Těžké kovy jsou pro náš organismus velmi nežádoucí a opravdu závažným způsobem ovlivňují naše zdraví. Zejména, pokud se v těle hromadí delší dobu a jejich množství přeroste míru únosnosti. V tom tkví jejich nebezpečí. Dozvíme se o nich až v momentě, kdy nám začnou působit zdravotní problémy. Vzhledem k moderní době, ve které žijeme, je prakticky nemožné se jejich vlivu vyhnout. Inhalujeme je ve výparech nebo v prachu. Částice menší než 1 mikron se vstřebávají z plic rovnou do krve.

Čím nám škodí? 

Těžké kovy se postupně ukládají do tkání a negativní důsledky se projeví až po nějaké době. Nemusíme si vždy spojit dané obtíže s vlivem těžkých kovů. Čas tedy pracuje proti nám. Než zpozorujeme první příznaky, může to trvat i roky. 

Ve většině případů jsou nejvíce postiženy orgány, které detoxikují a vylučují, tedy játra, ledviny a zažívací trakt. Dále mohou těžké kovy negativně ovlivnit enzymy a vitamíny v našem těle, pohybovou a nervovou soustavu. Dokonce je již prokázán karcinogenní vliv. Podílejí se na zvýšeném výskytu poruch paměti, pozornosti, mají vliv i na vyšší výskyt myomů, způsobují hormonální nerovnováhu a mohou zvyšovat riziko potratů i ovlivňovat neplodnost. Přispívají k onemocnění ledvin i plic. 

Většina kovů se vylučuje ledvinami. Zmíněné olovo rtuť a kadmium se vylučují z krve do střev a těžké kovy se ukládají ve vlasech, a tím zhoršují jejich kvalitu. Olovo se ukládá do kostí. Mimo jiné i proto se podle kvality našich vlasů dá usuzovat na kvalitu prostředí v našem těle. 

Absorpci olova může například zvyšovat nedostatek zinku, vápníku a železa. Je tedy důležité, abychom tělo pravidelně od těžkých kovů detoxikovali. Po­může to našemu organismu a ten se nám odmění dobrou fyzickou kondicí a stabilní psychikou. S dobrou kondicí se vše daří lépe a my máme radost z každého dne.

Jak pročistit tělo od těžkých kovů?

V tomto případě opravdu platí heslo: „Prevence je základ.“ Ideálním pomocníkem, který naše tělo i preventivně zbaví těžkých kovů, je Triphala – ajurvédská kůra ze tří bylin, a to Emblika lékařská (Emblica officinalis), Vrcholák myrobalánový (Terminalia belerica), Vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula).

Je to zřejmě nejstarší přípravek na detoxikaci, zbavuje tělo usazených toxinů, těžkých kovů a reguluje zažívání i činnost tlustého střeva. Její velikou výhodou je, že je velice šetrná k organismu a lze ji užívat i dlouhodobě. 

K podpoře tělesných orgánů a detoxikace nezapomeňte také zahrnout:

 • Strava bohatá na vlákninu
 • NE: cukr, alkohol, červené maso, polotovary
 • Pitný režim
 • Alespoň 0,5 kg zeleniny
 • Kvalitní multivitamin (vitamín C, E, omega 3, Mg, K, Se)
 • Probiotika
 • Zn – chrání ledviny před absorpcí arsenu, kadmia a rtuti
 • Mg – často chybí u toxického zatížení = zvýšené vylučování
 • Psyllium
 • Vitamin E – snižuje hladinu rtuti v těle
 • Koriandr – pomáhá k uvolnění rtuti z tkání mozku
 • Česnek – obnovuje hladinu střevních bakterií
 • Medvědice lékařská a Proskurník lékařský – chrání ledviny od těžkých kovů, které jsou vylučovány
 • Výtažky z antioxidantů (hlavně bobulovin), flavonoidy, polyfenoly, vitamin C
 • Výtažky z brukvovité zeleniny, skvělé jsou i čerstvé šťávy

 

Důležité je, pohlídat si pravidelné vyprazdňování. Alespoň 1× denně, nejlépe 2× za den. V současné době je možné nechat si otestovat toxické zatížení. Testy se dělají z moči – výsledky viz obrázek:

ivetka_01.jpgKrásný den vám přeje Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, naturopat, @y­vylife

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog