Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Tulsi esenciální olejíček

(tema: Vše)

Hodila by se vám lahvička s elixírem, který vám pomůže prakticky s jakýmkoli běžným neduhem či zraněním?

Například s dezinfekcí drobné ranky, ošetřením ekzému či alergické reakce, bolestí hlavy, stresem a mentálním přehlcením? To, a ještě více se skrývá v lahvičce s esenciálním olejem z Tulsi, bazalky svaté.

Každý esenciální olej je silně koncentrovaný výtažek dané rostliny nebo její části. Již v jediné kapce tohoto tekutého zázraku najdete sílu množství bylin, které nabídly své schopnosti, abychom je mohli využít k podpoře našeho zdraví. Výroba čistého esenciálního oleje je tak trochu alchymistický proces. Je zapotřebí množství byliny stejného druhu, přesné poměry a spousta trpělivosti. Odměnou je nám elixír, který pomáhá našemu tělu obnovovat přirozené zdraví a podporuje i naši psychiku. 

Tulsi olejíček je extrahován parní destilací z listů bazalky svaté (Ocimum sanctum). V Indii je posvátnou bylinou a vysloužila si přezdívku „královna bylin“ pro své široké využití a rozmanité účinky.

Esencální oleje obecně působí harmonizačně jak na naše fyzické tělo, tak i na naši psychiku. Stejně funguje i olejíček z Tulsi. Je to taková lékárnička do kapsy či kabelky. Chrání organismus před stresem, podporuje vitalitu, srdce a celý dýchací systém. Patří mezi antioxidanty a má pozitivní vliv na imunitní systém.

Protizánětlivé účinky olejíčku využijete při ošetření pleti nebo podrážděné pokožce. Při léčbě kožního ekzému oceníte jeho uklidňující a uvolňující účinek. Působí antisepticky, takže postižené místo ošetří a zklidní svědivé či dráždivé reakce. Jeho hojivá schopnost (vysoký obsah vitaminu C) napomůže regeneraci pokožky i tkáně. Rána či ekzematické místo se na kůži rychleji zahojí. 

Vitamin C, obsažený v esenciálním oleji, je i výborným pomocníkem pro naši pleť. Zvyšuje metabolismus kožních buněk a zachovává kožní kolagen. Pleť tak zůstane pružná a svěží. Šetrné zpracování listů bazalky svaté a lisování zastudena pomáhá uchovat maximální účinky. Jedná se o čištění krve od toxinů, které jsou často důvodem nežádoucích pupínků na našem obličeji. 

Tulsi esenciální olej má navíc unikátní, výraznou, čerstvou, zemitou vůni připomínající lékořici. Tu oceníte zejména v přípravě koupelí, masážních olejů i tělových mlék. Je určený pouze k vnějšímu použití a uchovávejte mimo dosah dětí. U esenciálních olejů se doporučuje vyzkoušet kontakt kůže s malým množstvím oleje a zjistit tak jestli na daný olej nejste senzitivní.

Jak Tulsi esenciální olejíček použít?

Před použitím vždy smíchejte 3–5 kapek Tulsi esenciálního oleje s 10 ml libovolného, za studena lisovaného rostlinného oleje (např. olivového, mandlového, meruňkového). Touto směsí lze potřít spánky, čelo, oblast za krkem pro uvolnění napětí, bolesti hlavy a tlaku za očima. Vyhněte se oblasti kolem očí. 

Dále můžete použít jako masážní směs k jemnému promasírování šíje nebo celých zad. Uvolníte tím svalové napětí a krásně prokrvíte danou oblast. Tím pomůžete tělu odplavit zbytečné toxiny, které se mohou ve stažené tkáni usazovat.

Bazalka je obecně dobré nervové tonikum a nese v sobě posilující prvek pro náš organismus. Je tedy dobré mít olejíček vždy při ruce a pouze si přivonět k čisté esenci v případě napětí, stresu či náročné situaci. Pro podobné účely lze využít i zmíněnou směs, kterou si potřete tepy zápěstí, spánky či jinou oblast mimo očí. 

Čistý esenciální olej lze po kapkách dát do difuséru či aromalampy (doporučuje se 3–8 kapek, dle velikosti místnosti). Nádherně provoní a pročistí prostor zemitou a zklidňující vůní. Jeho vůně vás však udrží v aktivním a čilém nastavení, pouze se zmírní napětí či stres. Je tedy vhodný do pracovního prostoru nebo kamkoli, kde potřebujete být aktivní a soustředění.

ivetka_01.jpgKrásný den vám přeje Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, naturopat, @y­vylife

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog