Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Mediciální houby jako magické superpotraviny

(tema: Dlouhověkost)

Poznejte uzdravující účinky medicinálních hub, které využívá východní medicína již po staletí – podpora imunity, boj s rakovinou a recept na dlouhověkost.

Při povídání o houbách, vás nejspíš napadne chalupa nebo vaření. Ne příliš známým tématem jsou ovšem medicinální houby a jejich nesčetné léčivé účinky. Medicinální houby jsou v poslední době velkým trhákem holistické medicíny. Není divu! Lidé a houby jsou si po genetické stránce velmi podobní, rovněž bývají napadeni podobnými nemocemi. Proto můžeme poměrně jednoduše využít jejich vlastnosti podporující imunitu a další obranné systémy, které si houby pro sebe vytvářejí. Jejich účinky jsou rozsáhlé, avšak různorodé. Ecce Vita proto sestavila směs čtyř hlavních druhů, které synergicky spojují své síly a výjimečné vlastnosti – Fungimun.

Přestože má užívání hub v medicíně dlouholetou tradici, teprve v posledních letech se podařilo vědcům vytvořit prostředí pro snadnější pěstování mnoha druhů mediciálních hub, což umožnilo také jejich širší testování. Nyní jejich výjimečné účinky, nejen na imunitní systém a pomoc při boji s rakovinou, potvrzuje řada studií.

Mezi jejich další vlastnosti patří antibakteriální, antivirové, antimikrobiální a antidiabetické účinky, snižování cholesterolu, ochrana jater, zdroj antioxidantů, vitamínů a draslíku. Lidsému tělu pomáhají vyrovnat se s řadou onemocnění, a to od chřipky, až po závažnější onemocnění jako je AIDS nebo rakovina. V biotechnolo­gických oblastech dnes houby mohou sloužit jako přírodní detergenty, ekologické pesticidy a další.

 

Lesklokorka lesklá, Reishi (Ganoderma lucidum),

se používá v Číně a Japonsku déle než 4000 let. Bývá považována za symbol dlouhověkosti. V extraktu rozpustné polysacharidy, které jsou jednou z účinných látek nalezených v Reishi, mají protinádorové, imunomodulační účinky a pomáhají k poklesu krevního tlaku.

Lesklokorka má antioxidační vlastnosti (stovky antioxidantů) a může zvýšit imunitní odpověď. Kromě toho Reishi houby obsahují steroly, které mohou působit jako prekurzory hormonů v těle, spolu s látkami, zvanými triterpeny, které mohou mít pozitivní vliv na snížení krevního tlaku, a dále také antialergeny. Další účinnou složkou jsou triterpeny, konkrétně ganoderová kyselina. Studie ukázaly, že kyselina pomáhá zmírnit alergie tím, že inhibuje uvolnění histaminu, zlepšují okysličení a zlepšuje funkce jater. Reishi snižuje nadměrnou srážlivost krve. Nové studie ukazují, že Reishi stimuluje přirozené zabíječské (NK) buňky působící proti nádorovým buňkám.

ÚČINKY • přispívá ke správné funkci oběhového systému • adaptogen, stimuluje tělo při vyčerpání • pomáhá udržet normální hladinu cholesterolu • přispívá k podpoře imunitního systému

ANTIOXIDAČNÍ ÚČINKY • podporuje funkci jater a detoxikaci (očistu od škodlivin) • pro zdravé srdce • snižuje krevní cukr • protizánětlivý ú­činek

Houževnatec jedlý, Shiitake (Lentinus edodes):

Šitako rostou ve skupinách na listnatých stromech v teplém a vlhkém podnebí jihovýchodní Asie. Tato houba je pěstována v Asii více než 1000 let a je používána jako symbol dlouhověkosti.

Hlavní účinné látky této houby obsahují 18 aminikyselin (z nichž 7–8 je esenciálních) a 30 enzymů. Extrakty z šitake houby jsou uznávány japonským Státním ústavem pro kontrolu léčiv a jsou používány jako prostředek v boji proti rakovině.

Šitake obsahují vysoký obsah vitaminů a minerálních látek, bílkovin, vlákniny a některých protinádorových látek. Houby syrové a sušené obsahují také velké množství fosforu, draslíku a hořčíku. Jsou také bohaté na selen, vitamíny B (zejména B1 a riboflavinu a niacinu) a D, dále také vitamínu B6 a B12. Obsahují rovněž velké množství biologicky aktivních látek jako například Lentinan (13 beta-D-glukan) nebo Eritadenine, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

ŮČINKY • snižuje hladinu cholesterolu v krvi • má antibakteriální vlastnosti • má protivirové účinky • má protirakovinové účinky • stimuluje imunitní systém • prevence trombozy

Trsnatec lupenitý, Maitake (Griffola frondosa):

Znamená v překladu tančící houba. Lidé v dávných dobách měli takovou radost z nalezení této vzácné houby, že začali tancovat. Houba se často používá do japonských pokrmů a má lahodnou chuť. Stejně jako jiné houby v našem přípravku i Maitake obsahuje účinné polysacharidy (1–3 betaglukany), které májí antioxidační účinky. Maitake extrakt ale obsahuje jeden z nejsilnějších beta-glukanů na zlepšení imunitního systému. Moderní výzkum Maitake začal v roce 1970 v Japonsku pod vedením Dr. Hiroaki Nanba, který zkoumal vliv hub na zlepšení imunitního systému.

Houba posiluje imunitu a má určitý protiorakovinný účinek, kdy stimuluje vylučování lymfokinů a interleukinů. Ve studii u žen z roku 2009 zvyšovala imunitu u rakoviny prsu. Alfa-glukany při působení na inzulinové receptory zvyšují citlivost na inzulín a snižují inzulínovou rezistenci tkání. Maitaké snižuje krevní tlak (v provedené studii u osob s vysokým krevním tlakem snižovala dávka Maitake 500 mg 2×denně tlak až o 10 mmHg) Maitake také zvyšuje aktivitu proti interferonu rakovinných buněk močového měchýře a zmírňuje zánět spojený se zánětlivým onemocněním střev.

ŮČINKY • proti rakovinné • chronický únavový syndrom • hepatitida • senná rýma • vysoký krevní tlak • vysoký cholesterol • nadváha • hormonální rovnováha u žen

Kotrč kadeřavý, Hanabiratake (Spa­rassis crispa):

Přitahuje pozornost vědců pro účinky výrazně podporující imunitní systém. Vypadá jako mozek a z toho plyne i její přezdívka „houba podobná mozku“. V poslední době získala popularitu kvůli mimořádnému obsahu beta-glukanů, kterých je v extraktu až 50%. Kromě toho obsahuje přibližně 90% vody, více anti-mikrobiálních látek, bílkoviny, lipidy, sacharidy, vlákninu a vitamin D2, který napomáhá vstřebávání vápníku.

Vzácná houba obsahuje z hub nejvyšší množství beta glukanů 50g /100g – betaglukany posilují imunitu, jak bylo prokázáno ve více než 100 studiích, provedených zejména v Japonsku. Kotrč kadeřavý má vzhledem k určitým látkám jako terpenoidy protinádorové vlastnosti. 1–3 beta glukany mají výrazný účinek na imunitu, antimikrobiální účinky a v laboratorních pokusech protinádorové účinky.

Úspěšný výzkum na Tokyo University of Pharmacy and Life Science umožnil pěstování vzácné houby pro doplněk stravy, který máte v ruce. Výzkum prováděný zejména na myších ukázal, že kotrč kadeřavý podporuje krvetvorbu a obsahuje látky, které pomáhají tělu zvýšit hladinu hemoglobinu. To posiluje imunitní systém, protože kontinuální rozpad červených krvinek je příčinou špatného zdravotního stavu.

 

Další zajímavosti: Ex­trakt (ne biomasa) obsahuje koncentrovaný obsah polysacharidů, β- (1, 3) -D-glukany, hlavních účinných látek v houbách na imunitu. Šetrnou výrobou, pouze za pomocí horké vody (kromě Reishi, kdy se vodní extrakt dále extrahuje za pomocí etanolu, horké vody a Hanabiratake, kde prášek je sám o sobě extraktem) se vyrábí extrakt, který zachovává 95% účinných látek. Naruší se chitin houbových buněk, který neumíme v těle rozložit a umožní se účinným látkám, které se uvolní, aby aktivně působily na organismus na rozdíl od prášku z hub. Účinky zmiňované u extraktů nelze proto vztahovat na prášek z hub.U Maitake se zpracovávají houby mladé 3 měsíce, u Hanabiratake jsou houby mladé jen 7 dní, protože mladší houby mají větší účinnost.