Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Ranní rutina, která vám změní život

(tema: Dlouhověkost)

Začněte svůj den jinak, vyzkoušejte sílu tradičních ájurvédských rituálů.

Ano, ano, víme, máte toho hodně. Včera jste do noci dodělávali práci, dnes ráno jste do poslední chvíle odkládali budík, rychle lovili něco na sebe v šatníku a poslední minuty investovali do oplachování vaší oblíbené termosky pro kávu s sebou, abyste se trochu nakopli na dobíhání na tramvaje a zapojení se do rychlého tempa dnešní doby. Takto to však vůbec být nemusí, vlastně by ani vůbec být nemělo…

Přírodní svět je hluboce ovlivňován svými rytmy – východ a západ Slunce, roční období a další cykly ovlivňující svět okolo nás. Fauna i flora si své zvyky zachovaly, člověk na ně ovšem během historie zapomněl. Moderní technologie nám umožňují upravovat teplotu doma a v práci, zesilovat a tlumit světlo okolo nás a fungovat během dne i noci. Nepravidelnost našich každodenních aktivit může vést snadno k zanedbání správné péče o tělo a mysl, zvýšení stresových hormonů a nemožnosti dostatečně relaxovat.

Lidské tělo je postaveno se smyslem pro pravidelnost. To je hlavní důvod, proč pravidelné aktivity fungují jako nejsilnější lék. Ve chvíli, kdy své tělo dokážeme naučit pravidelně odpočívat, pohybovat se a provozovat duševní cvičení, dokáže začít opravdu relaxovat. Stačí si každý den vzpomenout a najít si chvíli jen pro sebe a své zdraví. Opakovanými blahodárnými aktivitami můžeme tak snadno omladit a ozdravit své tělo.

Ájurvédské denní rituály

Některé aktivity ájurvédské denní rutiny jsou snadné a zaberou jen pár minut, jiné vyžadují soustředění a odhodlání. V každém případě začněte zlehka, nikdo si nechce přivodit ještě větší stres z pocitu povinnosti provádění nové aktivity. Postupujte po malých soustech a postupně přidávejte nové aktivity. Pamatujte na to, že nezáleží na složitosti daného rituálu, ale na jeho pravidelnosti. Většina ájurvédských postupů začíná hned z rána. Jen si představte ten vesmírný klid před východem slunce. Žádné telefony, žádné emaily ani ranní zprávy. Pokud se o své tělo a mysl budete starat na začátku dne, vaše úsilí se vám odmění až do večera. Co z toho vyplývá? Změna vašeho rána může opravdu změnit celý váš život.

Co patří k pravé ájurvédské rutině? Níže jsme vypsali pár jednoduchých rad, jak udělat svá rána příjemnější a zdravější. Nepokoušejte se začít všemi aktivitami najednou a hned zítra. Vyberte si pár zajímavých úkonů, a poté pokračujte a postupně přidávejte další.

• Vstávejte mezi 4 a 6 hodinou ranní, kdy je vše tiché a čisté. Konkrétní čas si můžete přizpůsobit dle svého rozvrhu, snažte se ovšem zachovat pravidelnost vstávání.

• Vyprázdněte močový měchýř a střeva. Ranní pohyb střev je základní přirozený prvek hygieny a pevného zdraví. Postrádáte-li tuto ranní pravidelnost, měli byste tomu rozhodně věnovat pozornost.

Zbavte se nahromaděných toxinů na jazyku pomocí škrabky na jazyk, nejlépe nerezové, která je nejen z hygienických důvodů nejideálnější a nejšetrnější. Vyčistěte si zuby bylinnou pastou, která podporuje zdraví zubů a dásní – např. bylinná pasta s neemem bez fluoru.

• Vypijte šálek vlažné vody. Ta slouží k probuzení zažívacího traktu, hydratuje tkáně a podporuje peristaltiku střev. Můžete přidat pár kapek citrónu pro navození správného PH v těle. Trápí-li vás často nadýmání či zácpa, přidejte do této své ranní rutiny čistou kvalitní šťávu z Aloe Vera na lačný žaludek.

• Umyjte si obličej studenou vodou (nejlépe ledovou). Uvolní to napětí a příjemně vás to probere. Ledová voda velmi dobře působí na zdraví očí a mladistvost pleti.

• Pár minut ranní meditace, jógy, či jednoduchého dechového cvičení vás krásně probudí, nastartuje metabolismus a zažívání, rozproudí energii, stimuluje funkci vnitřních orgánů, zharmonizuje nervový a hormonální systém a připraví tělo na efektivní den a případný nápor neočekávaných situací či stresu.

Abhyanga – ájurvédská olejová masáž. Tato starodávná olejová praxe uklidňuje nervový system, omlazuje tkáně a podporuje zdravou cirkulaci krve a lymfy v celém těle.

Masáž nohou – naše nohy nás nesou doslova celý den, dopřejte jim proto také svou pozornost. Připojíte- li k této „malé chvíli pro sebe“ vhodný olej – například ájurvédský bylinný harmonizační olej Tridoshik, budete překvapeni, jak se vám tělo odvděčí.

• Vymezte si čas na pořádnou a zdravou snídani. Dodejte tělu to správné palivo, které ho pro váš náročný den posílí, nikoli zatíží. Snažte se vytvořit vyváženou kombinaci proteinu, sacharidů, zdravých tuků a vlákniny. Víte-li, že vás čeká náročnější den, připravte na to také svůj endokrinní systém. Ájurvédská bylina Ašvagandha v prášku údělá velkou práci v obraně proti stresu a úzkostem, antioxidační mix také není nikdy od věci – vykryje všechny útoky od nepřátel jako jsou oxidativní stres, elektrosmog a všudypřítomné chemikálie a pesticidy…