Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Černá ředkev – nutriční zázrak, na který se často zapomíná

 

Co je černá ředkev?

Černá ředkev (Raphanus sativus var. niger) patří do čeledi Brassicaceae (křížatkovité) a je známá pro své charakteristické masité, kulovité až podlouhlé hlízy s černou nebo tmavě fialovou kůrou. Botanicky řečeno, hlíza černé ředkve je ve skutečnosti zduřelým kořenem, který slouží rostlině jako zásobárna živin. Tento zduřelý kořen umožňuje rostlině přežít v obdobích sucha a slouží také jako hlavní část rostliny, která se konzumuje.

Černá ředkev má dlouhou historii pěstování, v minulosti byla ceněna pro své léčivé vlastnosti a nutriční hodnotu. V současné době se pěstuje po celém světě a je ceněná nejen v kulinářství, ale i v tradiční medicíně pro své detoxikační a protizánětlivé účinky.

Tato rostlina je přizpůsobivá a nenáročná na pěstování, což ji činí oblíbenou volbou pro zahrádkáře a opravdu stojí za to, abyste si ji na Vaší zahrádce vypěstovali. Pro optimální růst vyžaduje plné slunce a dobře odvodněnou půdu, ale dokáže se vyrovnat i s chladnějšími teplotami a méně ideálními půdními podmínkami. 

 

cerna redkev_a

 

Černá ředkev má dlouhou historii pěstování, v minulosti byla ceněna pro své léčivé vlastnosti a nutriční hodnotu. V současné době se pěstuje po celém světě a je ceněná nejen v kulinářství, ale i v tradiční medicíně pro své detoxikační a protizánětlivé účinky.

Tato rostlina je přizpůsobivá a nenáročná na pěstování, což ji činí oblíbenou volbou pro zahrádkáře a opravdu stojí za to, abyste si ji na Vaší zahrádce vypěstovali. Pro optimální růst vyžaduje plné slunce a dobře odvodněnou půdu, ale dokáže se vyrovnat i s chladnějšími teplotami a méně ideálními půdními podmínkami. 

 

Jaké prospěšné látky obsahuje černá ředkev?

Černá ředkev je známá pro své bohaté nutriční složení a širokou škálu zdravotních přínosů. Mezi hlavní látky, které obsahuje, patří vitamin C, betakaroten, vitamin E, a vitaminy skupiny B.
Z minerálních látek je bohatá zejména na železo, vápník, hořčík, draslík a fosfor. 

Díky tomuto složení má černá ředkev významné antivirotické, antibiotické a protiplísňové účinky. Její šťáva se využívá k detoxikaci jater, a také k podpoře činnosti žlučníku a močového ústrojí. Kromě toho má černá ředkev antivirové, antibakteriální a antimykotické účinky a podporuje chuť k jídlu, zároveň pomáhá při zácpě, nadýmání a pocitu těžkosti po jídle. Obsahuje také fytoncidy s antibiotickými účinky a hořčičné silice, které obsahují síru, jež napomáhá odstraňování močových kamenů, rozpouští žlučové kameny a čistí močové ústrojí​​​​​​.

 

7 hlavních benefitů černé ředkve pro podporu organismu:

  • Posílení funkce žlučníku a jater: Černá ředkev obsahuje vitaminy a minerály, které podporují tok žluči a pomáhají detoxikovat játra. (1)

  • Regulace hladiny cholesterolu a rozpouštění cholesterolových žlučových kamenů: Aktivně se podílí na cirkulaci a metabolismu tuků v těle, což může snižovat hladinu cholesterolu a podporovat zdraví srdce​​. (2)

  • Podpora zdravého trávení: Jako detoxikační prostředek pomáhá čistit toxiny z jater a žaludku, udržuje správnou hladinu pH v žaludku a je bohatá na vlákninu, což usnadňuje trávení​​.

  • Podpora imunitního systému: Vysoký obsah vitaminu C v černé ředkvi posiluje imunitní systém a podporuje produkci bílých krvinek, což je zásadní pro obranyschopnost těla​​.

  • Léčba nachlazení a kašle: Černá ředkev se využívá k přípravě domácích léků na nachlazení a kašel, kdy její šťáva působí proti infekcím dýchacích cest​​. (3)

  • Obsahuje antioxidanty: Obsahuje antioxidanty, jako jsou antokyany, které mohou pomáhat snižovat oxidační stres a neutralizovat volné radikály, což může snížit riziko vzniku nádorových onemocnění​​. (1), (4)

  • Podpora zdravé pokožky: Díky vysokému obsahu vitaminu C, černá ředkev pomáhá bojovat proti stárnutí pokožky a podporuje její celkové zdraví tím, že pomáhá odstraňovat škodlivé volné radikály a toxin z těla​​.

cerna redkev_info

 

Co můžeme jíst?

Pokud si černou ředkev vypěstujeme sami, můžeme kromě hlízy jíst i listy. Hlíza je úžasná. Má pikantní mírně štiplavou a nahořklou chuť, je skvělá do pomazánek (viz můj recept níže). Listy jsou bohaté na vitaminy a minerály a mohou představovat výživný doplněk k různým salátům nebo mohou být přidány do smoothie, polévek a dalších jídel. Mívají mírně pikantní chuť, která může připomínat chuť ředkviček nebo mladého špenátu.

Listy černé ředkve lze použít čerstvé nebo vařené, podobně jako listy jiných kořenových zelenin, například mrkve nebo řepy. Při použití v salátech je smíchejte s jinými, měkčími listy, aby se vyvážila jejich silnější chuť. Vařením se dá zmírnit jejich pikantnost a použít je lze jako jakoukoliv jinou listovou zeleninu, například pro přípravu zeleninových směsí, quichů nebo jako přílohu. Můžete si také hlízu i listy odšťavnit a popíjet šťávu. Vylisovanou šťávu u černé ředkve můžete zakoupit i jako doplněk stravy zde. 

(Při konzumaci listů černé ředkve je dobré je předem důkladně umýt, aby se odstranily veškeré nečistoty nebo pesticidy, pokud nebyly pěstovány ekologicky. Kvůli jejich výrazné chuti začněte s menším množstvím a podle chuti postupně přidávejte.)

No a pokud Vás trápí žlučník, můžete ho také podpořit i s bylinkami jako například máta peprná, světlík lékařský, pelyněk černobýl, oman pravý, jablečník obecný, smil písečný, Chanca piedra a další. Tyto bylinky najdete v naší směsi Zdravý žlučník.

 

Recept na pomazánku pro podporu jater a žlučníku:

Polotučný tvaroh, kyselá smetana, jedna hlíza černé ředkve, (pokud nemáte, můžete přidat 2 ampule s vylisovanou šťávou z černé řepy), jedna mrkev, jedna petržel kořen, pažitka. 

V míse rozmícháme tvaroh, přidáme trochu kysané smetany pro zjemnění, na hrubém struhadle nastrouháme hlízu černé ředkve. Na menším struhadle nastrouháme mrkev a petržel. Vše zamícháme, osolíme podle chuti a přidáme nakrájenou pažitku nebo i petrželovou nať. Vyzkoušejte lahodou a pikantní chuť této pomazánky.

 

cerna redkev_recept 

 

 ZDROJE

(1) Ahn M, Kim J, Hong S, Kim J, Ko H, Lee NH, Kim GO, Shin T. Black Radish (Raphanus sativus L. var. niger) Extract Mediates Its Hepatoprotective Effect on Carbon Tetrachloride-Induced Hepatic Injury by Attenuating Oxidative Stress. J Med Food. 2018 Sep;21(9):866-875. doi: 10.1089/jmf.2017.4102. Epub 2018 Aug 1. PMID: 30067118.

(2) Castro-Torres IG, De la O-Arciniega M, Gallegos-Estudillo J, Naranjo-Rodríguez EB, Domínguez-Ortíz MÁ. Raphanus sativus L. var niger as a source of phytochemicals for the prevention of cholesterol gallstones. Phytother Res. 2014 Feb;28(2):167-71. doi: 10.1002/ptr.4964. Epub 2013 Mar 15. PMID: 23495001.

(3) Asghari MH, Hobbenaghi R, Nazarizadeh A, Mikaili P. Hydro-alcoholic extract of Raphanus sativus L. var niger attenuates bleomycin-induced pulmonary fibrosis via decreasing transforming growth factor β1 level. Res Pharm Sci. 2015 Sep-Oct;10(5):429-35. PMID: 26752991; PMCID: PMC4691963.

(4) A. LugasiE. DworschákA. BlázovicsÁ. Kéry

 

 

                                                                 Přeji Vám za celý tým Ecce Vita krásný nový rok, plný zdraví, lásky a míru na zemi.

                                                          Ing. Iveta Ječmík Skuherská, klinický naturopat, poradce pro výživu , www.eccevita.cz, @ivetajecmikskuherska  

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog