Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Rada na měsíc říjen – Jak posílit imunitu

(tema: Imunita)

V zimním a jarním období jsou lidé vystaveni virózám a bakteriálním infekcím. Přírodní medicína rozlišuje imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní.

 

Přírodní medicína rozlišuje imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní.

Také očkování patří k získané imunitě, ale některá očkování lze řadit ke zbytečným a zatěžujícím organismus, dle mého názoru nedoporučuji například očkování proti chřipce.

Většina moderních nemocí je způsobena špatným životní stylem, nevhodným jídelníčkem a vnějšími negativními vlivy, jako jsou toxiny v ovzduší a v potravě. K hlavním faktorům, který snižuje imunitu, patří též stres.

Nepravidelná životospráva, strava, a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku. Známým příkladem choroby s oslabenou imunitou je AIDS. V případě této nemoci umírají lidé na nečinnost imunitního systému a tedy relativně banální infekci.

Příčiny a projevy oslabené imunity

Za příčiny imunitních nemocí mikroby, viry, znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, nesprávné životní návyky a také může být geneticky podmíněna.

K nejčastějším projevům oslabené imunity patří:

  • Opakované infekční onemocnění
  • Únava bez patologického nálezu
  • Náchylnost k onemocnění
  • Nedostatek energie

Jak imunitu podpořit

V přírodní medicíně doporučuji předcházet poruchám imunity správným životním přístupem, kdy vhodnou stravou, pohybem, spánkem, detoxikací, protistresovou meditací a relaxací a bylinami upraví nerovnováhu ještě v době, než nemoc naplno propukne.

Z hlediska stravy doporučuji vyloučit těžké potraviny jako tvrdé sýry, červené maso (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí), lepek v pšenici a jogurty. Pít se má teplá voda, ráno s citrónem a bylinné čaje, zejména Tulsi a hořké čaje na podporu jater.

K nejznámějším bylinám na podporu imunity patří následující byliny:

Byliny pro podporu přirozené obranyschopnosti.

Amalaki (Emblica officinalis) – indický angrešt je nejznámějším tonikem a  přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Patří mezi antioxidanty.

Amrita (Tinospora cordifolia) 

Ašvaganda (Withania somnifera) neboli indický ženšen.

Kutki (Picrorhiza kurroa)

Tulsi – bazalka posvátná (Ocimum sanctum).

Chřest hroznovitý, Śatavari (Asparagus racemosus)

Echinacea je vhodná pouze ke krátkodobému užívání při nachlazení.

Ginkgo (čistý extrakt v ampulích) 

Též Organic Aloe vera a česnek 

 

Tipy při imunitě

Antioxidanty Vitamin A a C v přírodním stavu: vitamín A (antiinfekční vitamín) – jezte žluté ovoce a zeleninu, tučné ryby.

Vitamín C ve velkých dávkách 1–3 g denně – podporuje tvorbu lymfocytů a kolagenu, který omezuje průchod virů). Zdroje: amalaki, citrusy, hrách, brokolice, kapusta, rajčata, kiwi, pomerančový džus, papája, šitaké.

Vhodné na podporu imunity jsou Olejové masáže.

MUDr. David Frej – lékař, věnuje se přírodní funkční medicíně, léčbě zánětů a chronických nemocí, detoxikaci, dlouhověkosti, výživě.