Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Zdravé hubnutí s Ecce Vita, část 2.

(téma: Dlouhověkost)

Jaké bylinky a koření nám nejlépe podpoří metabolismus?

 

Jaké bylinky a koření nám nejlépe podpoří metabolismus?

Vedle bylinek nesmíme zapomínat ani na koření, které také výtečně podporuje metabolismus tuků, a navíc udělá z vašeho jídla exotickou pochou­tku. Stačí jen použít trochu fantazie. Takže, mezi skvělé byliny na podporu hubnutí patří například:

a) Gymnema sylvestre: tato bylinka se používá v ájurvédě již 2000 let pro léčbu cukrovky a nadváhy. Blokuje účinek sladké chuti, takže sladké nechutná jako sladké. Obsahuje kyselinu gymnémovou, která podle řady studií působí proti diabetu a obezitě, zpomaluje vstře­bávání glukózy a zlepšuje její využití v buňkách, jelikož brání nadměrnému vylučování inzulinu, podporuje a urychluje hubnutí. 

b) Garcinia cambogia: je známá pro svoje účinky na snižování nadváhy bez vedlejších vlivů a často se ji říká „spalovač tuků“. Podporuje trávení, metabolismus a odbourávání tuků, a to díky kyselině, která omezuje tukovou syntézu a tím navozuje hubnutí. Kromě toho obsahuje i vitamin C. Zajímavé je, že snižuje pocit hladu a zpomaluje přeměnu cukru na tuky, takže ukládáme méně tuků do zásoby. 

c) Skvělá je kombinace zázvoru a dvou druhů pepře: pepřov­níku dlouhého (Piper longum) a pepřovníku černého (Piper nigrum) známá jako Trikatu (v překladu tři ohně). Povzbuzuje trávení a metabolismus, zlepšuje vstře­bávání živin, aktivuje řadu enzymů. Víte, že pepř černý patří mezi antioxidanty? Díky piperinu, který obsahuje má i řadu dalších vlastností jako imunomodulační, antikarcinogenní, detoxikační, pro­tizánětlivé a mnoho dalších. Zázvor je výborný na podporu trávení a také pomáhá optimalizovat normální hladinu cukru v krvi.

Mimochodem, toto „trio“ je výtečné i pokud máte problémy s kvasinkami. Výhodou je, že jako koření můžete tuto směs použít téměř do každého jídla a patří k mým oblíbeným. No a pokud chcete větší koncentraci a nemáte rádi pálivější jídla, existuje možnost kapslí.

d) Další výbornou kombinací koření je trio: Kmín římský (Cuminum cy­minum), Fenykl obecný (Foeniculum vulgare), Koriandr setý (Co­riandrum sativum). Tato směs vám krásně dochutí a provoní jídlo, nastartuje metabolismus a vytvoří enzyma­tickou základnu, podpoří trávení, činnost jater a odbourávání tuků. Tuto směs odpradávna pily hlavně ženy.

e) Cyperus rotundus (šachor hlíznatý) v ajurvédě známý jako Musta a očišťující rostlina. Musta je také známý pro své účinky na regulaci hmotnosti, navíc má ozdravný účinek i na klouby. Jedná se o v současné době světově velice zkoumanou bylinu díky vyšší koncentraci účinných látek ve formě éterických olejů, fenolových kyselin, kyseliny askorbové a flavonoidů v hlízách a oddencích. Fy­tochemické a farmakologické studie odhalily i mnoho dalšíchpůsobení šachoru jako např. antibakteriální, protirakovinné, an­tidiabetické, protizánětlivé, antiobezitní a mnoho dalších.

f) Picrorrhiza kurroa neboli Kutki je také známá svými účinky na regulaci hmotnosti. Roste v Himaláji a je velice vzácná. Podle ajurvédy působí na odbourání přebytečného tuku z jater a upravuje meta­bolismus tuků. Je jednou z nejlepších bylinek na regeneraci jater. Pokud chceme mít v pořádku metabolismus tuků, musí nám fungovat já­tra. 

g) Triphala je velice známá po celém světě. Je to starodávná a tisíce let stará ajurvédská kombinace tří plodů a to Haritaki (Terminalia che­bula, česky Vrcholák tříslovinný), Bibhitaki (Terminalia bellerica Vrcholák myrobalánový) a Amalaki (Emblica officinalis, Embilika lékař­ská). Jak tato směs může přispět k hubnutí? Triphala odbourává pře­bytečné zásoby tuku ze všech částí těla, snižuje nadváhu. Přesto že se často používá proti zácpě (zácpa je velice častá u obezity), čistí celý organismus, a navíc snižuje hladinu choles­terolu v krvi.

h) Mumio (Shilajit) je pryskyřice, která vyvěrá ze země nebo skalních prasklin. Dá se říct, že to je přírodní multiminerál, který obsahuje 84 minerálních a stopových prvků. Mumio odbourává tuky, snižuje cholesterol a nadváhu. Navíc detoxikuje, posiluje játra, žlučník a celý zažívací systém.

I) Chebule srdčitá (Tinospora cordifolia) známá jako Amrita nebo Guduchi. Tato bylina byla odpradávna v ajurvédě používaná jako „Rásajána“ což znamená omlazující bylina. Bývá součástí ajur­védských čajů na redukci hmotnosti, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi, čistí krev, posiluje játra a detoxikuje. V sou­časné době se velmi věnuji Nutrigenomice, která studuje vztahy mezi výživou a genetikou. Naše geny sice změnit nemůžeme, ale fascinující na tom je, že výživa a životní styl dokáže ovlivnit přepis genetické informace. Dnes si můžeme udělat DNA test, který nám hodně napoví o metabolismu tuků a vůbec o regulaci metabolismu a dalších důležitých systémech. Můžeme pak lépe a účelněji cílit.

 

Více se dozvíte v našem dalším pokračování na téma Hubnutí. Pokud se chcete o testech dozvědět ihned, napište mi na: eccevita@ec­cevita.cz

ivetka_01.jpgKrásný den vám přeje Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, naturopat, @y­vylife

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog