Blog
Články
Pis eum se cone poratiossi nonsequo te volorit re es autatem enetus ad ea quiam, idi voluptaturit.
ZJISTIT VÍCEPodcasty a videa
Pis eum se cone poratiossi nonsequo te volorit re es autatem enetus ad ea quiam, idi voluptaturit.
ZJISTIT VÍCEWebináře
Pis eum se cone poratiossi nonsequo te volorit re es autatem enetus ad ea quiam, idi voluptaturit.
ZJISTIT VÍCERecepty
Pis eum se cone poratiossi nonsequo te volorit re es autatem enetus ad ea quiam, idi voluptaturit.
ZJISTIT VÍCEMezi nejznámější ájurvédské byliny, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu patří zejména Tulsi, Kutki, Amalaki, Ašvaganda, Amrita a Kalmegh.
Dnes Vám představíme bylinu „Kutki“
Historie a tradiční použití Kutki
Picrorhiza kurroa je známá jako „kutki“ nebo „Katuka“ . Jeji blahodárné účinky na lidské zdraví jsou zaznamenány v obou Samhitas (lékařské pojednání ájurvédy). Nighantu (důležité pojednání o ájurvédských bylinách, které zmiňuje názvy léků z různých zdrojů, jako je zelenina, minerály a zvířata, a jejich synonyma, působení a použití) zkoumal a diskutoval o vlastnostech a dávkování Kutki pro léčbu různých nemocí.
V ájurvédském systému medicíny a tradičně se používá k léčbě řady obtíží a to od onemocnění jater a horních cest dýchacích, ke snížení horečky a k léčbě dyspepsie, chronického průjmu, bodnutí štírem a mnoho dalších
Kutki je drobná vytrvalá bylina z čeledi Scrophulariaceae, která se vyskytuje zejména v himálajské oblasti a roste v nadmořských výškách 3000 - 5000 metrů, kde roste ve skalních štěrbinách, na vlhké a písčité.
Kutki jako hořká a ochlazující bylina
Picrorhiza pochází z řečtiny, což znamená „hořký“ (picros) a „kořen“ (rhiza) a má tedy hořkou chuť. Mnohé tradiční bylinky jsou známé svými chladivými, zahřívacími nebo neutrálními vlastnostmi. Pokud bylina sníží horkost, stane se známou pro své chladivé vlastnosti. Kutki má chladivý účinek a používá se i jako antipyretikum, kardiotonikum, laxativum, antiastmatikum a anthelmintikum.
Kutki - chráněná bylina
Rostlina se sama regeneruje, ale neregulovaná a nadměrná sklizeň způsobila, že jí hrozí téměř vyhynutí. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) oznámila, že tento druh by měl být chráněn v kategorii vzácných ohrožených druhů (RET).
Kutki je cenným zdrojem řady fytolátek
Picrorhiza byla široce prozkoumána z hlediska jejího chemického složení. Z jejích oddenků, kořenů, semen, stonků a listů bylo extrahováno několik fyziologicky aktivních sloučenin. Tato rostlina poskytla více než 65 sekundárních metabolitů (1).
Kutki obsahuje řadu fytolátek jako jsou glykosidy, alkaloidy, cucurbitaciny, iridoidy, fenoly a terpeny. Aktivní složky kutki se skládají z kutkosidu a iridoidních glykosidů (IG) (pikrosid I a II), které se primárně nacházejí v oddenku a kořenech .
Fytolátky Kutki jsou zkoumány hlavně pro vlastnosti jako jsou :
antimikrobiální, protizánětlivé, protirakovinné, imunomodulační, antidiabetické, antioxidační, hepatoprotektivní, protivředové a kardioprotektivní.(2)
Aktivní složka Kutki, známá jako kutkin, je směsí kutkosidu a pikrosidu. Kutkin (pikrosidy a kutkosidy) vykazují hepatoprotektivní vlastnosti. Drosin a apocyanin jsou dvě další bioaktivní chemikálie izolované z této rostliny. Apocynin je katechol, který může působit proti oxidační odpovědi neutrofilů. Dále jsou zkoumány steroidní glykosidy jako cucurbitaciny pro své protinádorové a cytotoxické vlastnosti. Apocynin je silný inhibitor NADPH (nikotinamid adenindinukleotid fosfát) oxidázy a má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Další aktivní látka Androsin má antiastmatický účinek. Zkoumají se také pirozidy (I, II, III a IV), kutokosidy pikurosidy a flavonoidy jako je kyselina vanilová a další. Toto široké spektrum fytosložek, včetně glykosidů, cucurbitacinů, iridoidů, alkaloidů, terpenů a fenolů, prokázalo mnoho slibných vlastností, které by měly být v budoucnu dále více prozkoumávány(1)
Studie zkoumaly účinky určitých biopolymerních frakcí z Kutki na in vivo imunologické funkce u myší a výsledky ukázaly zvýšení hladin cytokinů (IFN-γ a IL-4) a proliferace lymfocytů což lze považovat za modulátor biologické odpovědi . Další studie ukázala, že ethanolový extrakt z listů P. kurroa zvýšil buněčně zprostředkované a humorální imunitní složky a humorální imunitní odpověď. Všechny diskutované studie prokázaly imunostimulační aktivitu P. kurroa.
Tuto bylinku najdete v produktech Liver Plus a Immunity.
(1)Almeleebia, T.M.; Alsayari, A.; Wahab, S. Pharmacological and Clinical Efficacy of Picrorhiza kurroa and Its Secondary Metabolites: A Comprehensive Review. Molecules 2022, 27, 8316. https://doi.org/10.3390/molecules27238316
(2) Dorsch, W.; Wagner, H. New Antiasthmatic Drugs from Traditional Medicine? Int. Arch. Allergy Appl. Immunol.1991, 94, 262–265. [Google Scholar] [CrossRef]
Přeji Vám za celý tým Ecce Vita krásný a pohodový vstup do podzimu:-).
Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu , www.eccevita.cz, @ivetajecmikskuherska
Děkujeme!
Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevita.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog
(tema:dlouhověkost)
Co o nás prozrazují naše oči?
IRISDIAGNOSTIKA, ANEB OKO JE OKNEM NEJEN DO DUŠE
Víte, že z oka (duhovka, bělmo) je možné určit, v jaké kondici je Vaše zdraví?
Není to žádné hádání z křišťálové koule. Je to metoda, díky které lze neinvazivní cestou zjistit, co může být příčinou vašich zdravotních obtíží, nebo co vám bylo dáno geneticky „do vínku“ od vašich předků.
Co je irisdiagnostika?
Spojení mezi okem a stavem celého těla bylo využíváno už ve starověké Číně. (1) Irisdiagnostika, nebo také iridologie, je diagnostická metoda, která využívá propojení centrálního nervového systému se všemi orgány a systémy v těle. Horní část duhovky odpovídá horní části těla a naopak. Z toho vyplývá, že orgány umístěné na pravé (resp. levé) straně těla, najdeme na odpovídající straně duhovky.
Jak je to možné?
Oko je s mozkem propojeno optickým vláknem (zrakovým nervem). Díky nervovému propojení mezi orgány, mozkem a duhovkou se tak v oku zobrazí jejich stav (zatížení, oslabení), a případná nerovnováha v těle.
Jak probíhá vyšetření oka?
- Jednotlivé způsoby vyšetření se mohou lišit. Někdo využívá lékařskou baterku nebo světelnou lupu, kdy klientovi svítí do oka a čte základní znaky duhovky.
- Pro podrobnější rozbor je ale potřeba zvětšený detail obou očí, který se pořídí kvalitním fotoaparátem s makro objektivem a nebo štěrbinovou lampou.
- Terapeut zkoumá podrobné detaily obou očí.
Co vše se můžeme z diagnostiky očí dozvědět?
- genetické dispozice a konstituci klienta
- orgánové a systémové oslabení
- emoční nastavení a vliv traumatických situací na různé orgány
- úroveň využívání vitální energie
- kvalitu trávicího traktu
- úroveň využití živin vč. vitamínů a minerálů
- zánětlivost
- sklon k překyselení organismu
- toxickou zátěž v rámci orgánových systémů
- významné degenerativní změny
- sklon k výkyvům krevního cukru
- tendenci k vyššímu cholesterolu a triglyceridům
- kvalitu lymfatického a krevního systému
- a další
A co s pomocí irisdiagnostiky nezjistíme:
- konkrétní diagnózu nebo nemoc
- nádor
- konkrétní hladinu cholesterolu nebo krevního cukru
- pohlaví
- těhotenství
Proč je irisdiagnostika důležitá pro naši přírodní preventivní péči?
Irisdiagnostika je jedním ze skvělých diagnostických nástrojů, který je zcela neinvazivní, a lze ji využít i v prevenci rozvoje různých onemocnění.
Zhruba 70 % znaků v oku je náš genotyp, neboli genetická dispozice, kterou jsme zdědili od předků.
Zbylých 30 % tvoří tzv. fenotyp, který je definován tím, jak se na svém zdraví podepisujeme my sami. (1)
Člověk by mohl jednoduše sklouznout k hodnocení, že naše zdraví je nám z větší míry dáno genetickými dispozicemi, a proto ho můžeme ovlivnit jen velmi málo. Opak je ale pravdou. Oněch 30 % „leží“ z velké míry v tzv. „trávicí (okružní) zóně“. Tu na iridologické mapě najdeme právě ve středu kolem zornice. Tvoří ji žaludek a naše střeva.
Skutečnost, jestli se některá z našich genetických dispozic za náš život projeví a nebo ne, máme do značné míry v našich rukách. A to je přeci skvělá zpráva!
Umíme naslouchat signálům našeho těla?
Tělo vysílá signály, že je daný orgán nebo orgánový systém přetížen nebo oslaben, a to dlouho před tím, než se tato nerovnováha projeví i na fyzické úrovni. Pokud se tyto signály naučíme rozpoznat a upravíme podle nich náš životní styl, můžeme předejít zdravotním komplikacím.
Co můžeme získat díky rozboru z oční duhovky?
- Informace o svém zdravotním stavu.
- Informace o genetických dispozicích, které se díky vhodnému životnímu stylu (strava, živiny, pohyb, psychohygiena) nemusí za život vůbec projevit.
- Optimální nasměrování protokolu pro harmonizaci těla i v případě už vzniklých zdravotních problémů.
Autor: Ing. Monika Novotná (Terapeutka Klinické nutriční medicíny)
Chci se objednat na konzultaci
ZDROJE A CITACE
(1) Základy Iridologie, Nováková, P., Praha, 2018
(2) Iridologie – Jen pro vaše oči, Navrátil F., Frank Navrátil, Bsc. N. D., Neratovice, 2003