Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Přírodní lékárnička pro všestranné využití

(tema: Imunita)

 

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte si přibalit na cesty přírodní lékárničku plnou multifunkčních hrdinů, kteří vám pomůžou při prevenci a problémech, ale také při vaření nebo péči o tělo.

 

 

 

Vždy, když jedu na dovolenou, snažím se o úsporný a dobře promyšlený výběr všeho co dám do kufru. Od té doby, co se věnuji bylinkám a naturopatii mám své oblíbené „parťáky“, kteří se mnou cestují opravdu všude.

Hned Vám řeknu, z čeho se skládá moje přírodní lékarníčka a jaké mám k tomu důvody :-).

Hlavní zásadou je MULTIFUNKČNOST. Takže většinou jsou to produkty, které využiju v případě trávicích potíží, štípanců, v případě setkání s nějakou cizokrajnou potvorou (myslím tím nějaký patogen) na podporu imunity.

Přírodní lékarničku vybavuji podle to KAM A S KÝM CESTUJI. 

 Na dovolenou s dětmi potřebuji jiné vybavení než pro dospělou partu. Také je rozdíl jestli budu dovolenou trávit v Evropě nebo letím na exotickou dovolenou, kde se mohu potkat s řadou nových bakterií, na které můj trávicí trakt není moc zvyklý.

Pokud jedeme do přírody a budeme tam vařit nebo grilovat, je moje výbavička rozšířená o kvalitní sůl, tuk a koření. 

Takže z čeho vybírám když sestvuji cestovní lékarníčku a proč?

 • Zubní pasta a tělový olej s Neemem / .... Proto, že Neem je antibakteriální a můžu ji použít na štípance.
 • Kokosový olej /  Proto, že na něm lze vařit, smažit, dá se použít jak ochrana před spálením, jako olej po opalování, jako odličovač, jako olej do vlasů...
 • Kurkuma / Proto, že je skvělé koření, antioxidant, je protizánětlivá, mají ji rády střeva.
 • Tulsi kapsle nebo některý z čajů Tulsi / Proto, že upravuje cirkadiální rytmy, je antioxidant, chrání před stresem, dodá vitalitu a chrání dýchací systém.
 • Herbal detox / Proto, že cizí země přináší i nové bakterie a jiné patogeny.
 • Mletý zázvor / Proto, že podporuje trávení i imunitu a je skvělý při vaření.
 • Digest plus/ Proto, že pomůže při trávicích obtížích, plynatosti a křečích.
 • Bowel Kare/ Proto, že harmonizuje střeva, pomůže při průjmech i zácpách.
 • Tinktura Imunita /  Proto, že je to přírodní antibiotikum, ale hodí se i při kašli, problémech s močovými cestami, nachlazením.
 • C – komplex / Proto, že podporuje imunitu, je důležitý antioxidant.
 • Hořčík-zinek-vitamin B6 / Proto, že hořčíku nikdy není dost, uleví od křečí, zinek podpoří imunitu.
 • Mineral – komplex / Proto, že minerály jsou důležité a kdoví jaká strava nás na dovolené čeká :-).
 • Kalmegh / Proto, že chrání před bakteriemi i viry. 

 

 

Štípance, odřeniny a popáleniny

Neem je nádherný strom s radou účinku pro lidský organismus. U nás bohužel jeho vnitřní užívání není zatím povolené.  Ve světě je ale běžný pro jeho antivirové, antibakteriální a antiplísňové účinky. Naštěstí ho můžeme najít v kosmetice, takže zubní pastu s Neemem používám jak pro zubní hygienu, ale  i na štípance od komárů. Ájurvédský Neemový olej nesmí chybět v mojí lékárničce a  používám ho na štípance i jakékoliv odřeniny, nebo popáleniny.

  

 

 

Cestování mezi časovými pásmy.

Při posunu mezi časovými pásmy pomůže čaj z bylinky Tulsi. Je to antioxidant a taky adaptogen, což je bylina, která pomáhá tělu lépe snášet stres, působí příznivě i na dýchací systém, pomáhá harmonizovat cirkadiální rytmy a chrání před radiací.   Čaj si můžete připravit také jako osvěžující ledový nápoj. Praktické pytlíky nosím s sebou v kapse a většinou si v letadle nebo vlaku objednávám jen teplou vodu a udělám si tak svůj zdravý a lahodný nápoj.  Tulsi je  opravdu multifunkční bylinka. Tuto bylinku najdete i v kapslích, pokud nemáte na dovolené možnost a prostor vařit si nálevy. Hledejte opět organickou kvalitu.

Zažívací potíže

Zažívací potíže už jsme asi všichni zažili na dovolené. Jiná strava, jiná voda, jiné potraviny…gri­lování… to vše může narušit rovnováhu v našem zažívání. Můžou se přemnožit nevhodné střevní bakterie a způsobit nám křeče, průmy, zácpu, nemluvě o podrážděném žlučníku, nebo žaludku.  Beru pro to s sebou směs bylin Bowel Kare, kdyby nás překvapila zácpa, nebo střevní potíže. Nesmí chybět ani Digest plus s mým milovaným řepíkem, hořcem a dalšími bylinkami,  kdyby byly i nějaké křeče, nebo větší potíže a bolesti nebo zánět. 

 

Pokud jedeme do přírody a budu tam vařit nebo grilovat, musím mít s sebou extra panenský kokosový olej, kvalitní sůl a koření, nejlépe v bio kvalitě.  

 

Grilování

Do mojí výbavičky pod stan a do přírody, kde budeme grilovat nebo vařit  patří také himalájská sůl a kvalitní koření nejlépe v organické kvalitě. Zde patří kurkuma a mletý zázvor, ale pokud mám možnost a místo, beru i kardamom a  směs koření TrikatuKurkuma dochutí a krásně zbarví pokrmy, je skvělá pro podporu jater a trávení, čistí krev. Je to antioxidant a ty při cestování obzvlášť potřebujeme. Sůl vybírám vždy takovou, aby měla i obsah minerálů a na grilování raději skalní sůl. Zázvor opět dochutí skvěle jídlo, podpoří imunitu i trávení. Můžu si z něho udělat i čaj v případě nachlazení a nebo zaživacích obtíží. Kardamom si podle starého orientálního zvyku lze přidat do kávy, působí jako afrodiziakum.

U grilování můžou vznikat karcinogenní látky. Toto můžete z velké míry eliminovat tím, že si maso sami naložíte a na marinádu použijete kvalitní oleje (olivový ), kvalitní koření a pokud máte i bylinky jako tymián a rozmarín. 

 

Kokosový tuk nebo olej je ten nemultiunkčnější produk. Na kokosovém oleji se dá skvěle vařit (prodejce by Vám měl sdělit jaký je kouřový bod daného kokosového oleje, ten náš má 190°C), blokuje UV záření, takže můžete si promazat celé tělo i vlasy. Umí vytvořit ochranný film, krásně se vstřebává a vyživuje i tkáně pod kůží. Je skvělý kondicioner na vlasy a takéj jim poskytuje ochranu před UV paprsky a vlasy krásně regeneruje. Ten kvalitní extra panenský, vyráběný šetrným způsobem,  obsahuje prospěšné nasycené mastné kyseliny se středním řetězcem. Zde patří například kyselina laurová, která se v těle mění na monolaurin a ten se nachází i v mateřském mléku, takže je našemu tělu prospěšný. Tento typ mastných kyselin se dobře vstřebává, jde rychle do jater, kde je využíván jako zdroj energie.  Kokosový olej funguje také jako přírodní repelent, který zmírňuje svědění po kousnutí hmyzem, funguje jako odličovač …atd. Fantazii se meze nekladou:-).  

 

 

 

 

Podpora imunity

Při cestování je vhodné mít u sebe nějakou tinkturu „první pohotovosti“ z bylin, vhodné jsou zahuštěné extrakty, které působí rychleji. Opět je důležitá skladba. Já používám zahuštěné extrakty Imunita a nosím je sebou v kabelce v podstatě pořád. Jakmile cítím, že na mě něco „leze“ dám si pár pipetek denně a zatím jsem vše zažehnala včas. Jsou zde bylinky na podporu imunity, na ochranu sliznic, což je v dnešní době covidové důležité a jsou zde i bylinky na močové cesty. Takže opět multifunkční pomocník.

Exotické země

Při cestách do  exotických destinacích beru s sebou kromě tinktury Imunita  i bylinnou tinkturu Herbal detox  připravenou opět ze zahuštěných bylinných koncentrátů 10 ti bylin, která podpoří vyloučení nežádoucích exotických patogenů, trávení, a detoxikaci. Beru ji denně, preventivně, počas dovolené a pak ještě po návratu, abych se zbavila všeho „cizokrajného“. Alternatiovou je i Kalmegh. Tento název patří  bylince Angrographis paniculata (Právenka latnatá). Podporuje imunitu a chrání před bakteriemi a kvasinkami.

 

A co alkohol?

Dovolená je často příležitostí pro zvýšenou konzumaci alkoholu:-). A tady pozor. Alkohol dehytratuje, vyplavuje minerály a vitamíny, tělo bojuje s metabolity a musí je odstranit.  Takže je třeba hodně pít a doplnit pak hořčík,antioxidanty a minerály. Takže mým dalším parťákem na cesty je taky směs Hořčík-zinek-vitamin B6, Mineral-komplex a C-komplex, který je i s koenzymem Q10. Navíc kombinace hořčíku, zinku a B6 ulevuje od stresu, křečí a podpoří také imunitu. A jelikož nejvíce trpí játra, přibalím Liver plus se vzácnou, ale účinnou bylinkou na podporu jater zvanou Kutki (Picorhiza curroa).

 

 

 

Jak už jsem zmiňovala na začátku,  cestovní lékarníčku skládám také podle toho s kým cestuji. Myslí předem na všechny členy rodiny nebo party. Například, pokud mám s sebou někoho, kdo má problémy se žlučníkem, přiberu preventivně nap­říklad bylinonu směs Zdravý žlučník, nebo Žaludek a podobně.

Je vždy lepší být připraven než překvapen. 

Přeji Vám krásné léto a bezpečné cestování! Pro další zdravé tipy a recepty sledujte náš blog, sociální sítě (facebook, instagram) a nezapomeňte odebírat náš pravidelný newsletter plný rad a výhodných akcí (přihlásit se můžete snadno pomocí ikony obálky nahoře na stránce).