Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Ájurvédské bylinky pro podporu imunity

Mezi nejznámější ájurvédské byliny, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu patří zejména Tulsi, Kutki, Amalaki, Ašvaganda, Amrita a Kalmegh.

 

Dnes Vám představíme bylinu „Kutki“ 

 

 Historie a tradiční použití Kutki

Picrorhiza kurroa je známá jako „kutki“ nebo „Katuka“ . Jeji blahodárné účinky na lidské zdraví jsou zaznamenány v obou Samhitas (lékařské pojednání ájurvédy).  Nighantu (důležité pojednání o ájurvédských bylinách, které zmiňuje názvy léků z různých zdrojů, jako je zelenina, minerály a zvířata, a jejich synonyma, působení a použití) zkoumal a diskutoval o vlastnostech a dávkování Kutki pro léčbu různých nemocí.

V ájurvédském systému medicíny a tradičně se používá k léčbě řady obtíží a to od onemocnění jater a horních cest dýchacích, ke snížení horečky a k léčbě dyspepsie, chronického průjmu, bodnutí štírem a mnoho dalších

 Kutki je drobná vytrvalá bylina z čeledi Scrophulariaceae, která se vyskytuje zejména v himálajské oblasti a roste v nadmořských výškách 3000 - 5000 metrů, kde roste ve skalních štěrbinách, na vlhké a písčité. 

Kutki jako hořká a ochlazující bylina

Picrorhiza pochází z řečtiny, což znamená „hořký“ (picros) a „kořen“ (rhiza) a má tedy hořkou chuť. Mnohé tradiční bylinky jsou známé svými chladivými, zahřívacími nebo neutrálními vlastnostmi. Pokud bylina sníží horkost, stane se známou pro své chladivé vlastnosti. Kutki  má chladivý účinek a používá se i jako antipyretikum, kardiotonikum, laxativum, antiastmatikum a anthelmintikum.

 

  

 Kutki - chráněná bylina

Rostlina se sama regeneruje, ale neregulovaná a nadměrná sklizeň způsobila, že jí hrozí téměř vyhynutí. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) oznámila, že tento druh by měl být chráněn v kategorii vzácných ohrožených druhů (RET). 

Kutki je cenným zdrojem řady fytolátek

Picrorhiza byla široce prozkoumána z hlediska jejího chemického složení.  Z jejích oddenků, kořenů, semen, stonků a listů bylo extrahováno několik fyziologicky aktivních sloučenin. Tato rostlina poskytla více než 65 sekundárních metabolitů (1).

Kutki obsahuje řadu fytolátek  jako jsou glykosidy, alkaloidy, cucurbitaciny, iridoidy, fenoly a terpeny. Aktivní složky kutki se skládají z kutkosidu a iridoidních glykosidů (IG) (pikrosid I a II), které se primárně nacházejí v oddenku a kořenech .   

 Fytolátky Kutki jsou zkoumány hlavně pro vlastnosti jako jsou :

antimikrobiální, protizánětlivé, protirakovinné, imunomodulační, antidiabetické, antioxidační, hepatoprotektivní, protivředové a kardioprotektivní.(2)

 

 

 

Aktivní složka Kutki, známá jako kutkin, je směsí kutkosidu a pikrosidu. Kutkin (pikrosidy a kutkosidy) vykazují  hepatoprotektivní vlastnosti. Drosin a apocyanin jsou dvě další bioaktivní chemikálie izolované z této rostliny. Apocynin je katechol, který může působit proti oxidační odpovědi neutrofilů.  Dále jsou zkoumány steroidní glykosidy jako cucurbitaciny pro své protinádorové a cytotoxické vlastnosti. Apocynin je silný inhibitor NADPH (nikotinamid adenindinukleotid fosfát) oxidázy a má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Další aktivní látka Androsin má antiastmatický účinek. Zkoumají se také pirozidy (I, II, III a IV), kutokosidy pikurosidy a flavonoidy jako je kyselina vanilová a další. Toto široké spektrum fytosložek, včetně glykosidů, cucurbitacinů, iridoidů, alkaloidů, terpenů a fenolů, prokázalo mnoho slibných vlastností, které by měly být v budoucnu dále více prozkoumávány(1) 

 Studie zkoumaly účinky  určitých biopolymerních frakcí z Kutki na in vivo imunologické funkce u myší a výsledky ukázaly zvýšení hladin cytokinů (IFN-γ a IL-4) a proliferace lymfocytů což lze považovat za modulátor biologické odpovědi . Další studie ukázala, že ethanolový extrakt z listů P. kurroa zvýšil buněčně zprostředkované a humorální imunitní složky a humorální imunitní odpověď. Všechny diskutované studie prokázaly imunostimulační aktivitu P. kurroa. 

 Tuto bylinku najdete v produktech Liver Plus a Immunity.

 

 

(1)Almeleebia, T.M.; Alsayari, A.; Wahab, S. Pharmacological and Clinical Efficacy of Picrorhiza kurroa and Its Secondary Metabolites: A Comprehensive Review. Molecules 2022, 27, 8316. https://doi.org/10.3390/molecules27238316

(2) Dorsch, W.; Wagner, H. New Antiasthmatic Drugs from Traditional Medicine? Int. Arch. Allergy Appl. Immunol.1991, 94, 262–265. [Google Scholar] [CrossRef]

                                                                     

 

 

                                                                     Přeji Vám za celý tým Ecce Vita krásný a pohodový vstup do podzimu:-).

                                                          Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu , www.eccevita.cz, @ivetajecmikskuherska  

 

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog