Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

13 rad pro čerstvé a kojící maminky

(tema: Dlouhověkost)

Období mateřství představuje velkou zkoušku pro vaše tělo i psychiku. Přečtěte si, jak se zbavit únavy.

Období mateřství představuje pro každou ženu velkou zkoušku. Jsou to nejkrásnější chvíle našeho života, ale často jsou spojeny i s únavou a stresem. Proto jsme si pro vás připravili řadu rad, které vám pomohou být více v pohodě. 

1. Správně vyvážená strava

 • Vhodnější jsou teplé a vařené potraviny. Jsou výživné a také uklidňují nervy.
 • Vnímejte, co vám vaše tělo říká. Pokud vám nebo miminku, které kojíte, určité jídlo způsobí nadýmání, plynatost a křeče, vynechte ho na nějakou dobu.
 • Zařaďte omega 3 mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny jsou protizánětlivé, nezbytné pro mozek a naše tělo si je neumí „vytvořit“. Musíme je tedy přijímat ve stravě. Ideální jsou ryby, které jsou skvělým zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin. Skvělý je například losos nebo tuňák.
 • Jezte barevné potraviny – žluté, žlutozelené, oranžové a červené potraviny jako například: vaječné žloutky, žluté kiwi, oranžové sladké papriky, hroznové víno, špenát, pomerančový džus, cuketa a jiné druhy dýně, vodní meloun a červené pomeranče, papája, broskve, meruňky, vařená rajčata atd. Karotenoidy jsou velmi důležité, ovlivňují naše buněčné děje a tím celé zdraví. 

2. Hydratace – zvláště při kojení 

 • Dbejte na pitný režim. Zvláště pokud kojíte, pečlivě doplňujte tekutiny. Základem je vždy voda. Vyhýbejte se slazeným nápojům. Skvělým nápojem v období kojení je čaj ze směsi: kmín, koriandr, fenykl. Podpoří zažívání, zabrání nadýmání a plynatosti. 
 • Pro podporu laktace si můžete na noc namočit pár semen pískavice řecké seno a ráno tuto vodu vypít. 
 • Podle ájurvédy můžete vyzkoušet také „slunečnou vodu“. Posiluje srdeční čakru, které přísluší zelená barva a dodává energii. Píše se, že se má nalít voda do zelené láhve a nechat pár hodin na sluníčku, pak popíjet.
 • Další skvělé bylinky pro maminky jsou např:
  • Chřest hroznovitý (Šatavari), který napomáhá regeneraci organismu, podporuje tvorbu mléka a příznivě ovlivňuje poporodní deprese.
  • Čaje z bazalky posvátné (Tulsi) vám pomohou vyrovnat se se stresem, uklidní, dodají energii a harmonizují celé tělo. 
  • Skvělá bylina pro zklidnění, odbourání stresu a posílení nervové soustavy je i pupečník asijský, známý také jako Brahmi. Doporučujeme čaje v kombinaci s Tulsi Brahmi.

3. Čas pro sebe

Poslední a nejdůležitější rada. Pokud chcete vyzrát nad únavou, musíte si najít čas pro sebe.

 • Masáž - teplým sezamovým olejem je základní prvek pro péči po porodu. Zklidní,    vyživí a doslova promastí celé tělo. Pomáhá hojit tkáně. Nejlepší je masáž po ránu. Ideální je pak si zacvičit pár pozdravů slunce s naolejovaným tělem (alespoň 15 min), nebo si prodýchat Pránájámu, což je vědomé dýchání nosem známé tisíce let. Posílíte nejen svoji energii, ale i celé tělo. Opět stačí alespoň 10 minut nejlépe po ránu.
 • Spánek – spěte když spí vaše dítě. Alespoň první dva měsíce vás respekt k tomuto pravidlu může zachránit od pozdějších problémů. Pamatujte, že odpočatá matka plná síly je zároveň šťastnou matkou. Ve spánku se tělo regeneruje. Pokud kojíte a dítě se budí i v noci, musíte si přenastavit váš dosavadní systém regenerace a spát tehdy, když vám to vaše dítě dovolí. 
 • Pomoc – nestyďte se požádat o pomoc. Nehrajte si na super ženu, která všechno zvládne sama. Požádejte manžela, přítele, rodiče, tchýni, prostě člověka, kterému se nebojíte vaše dítě svěřit. Domluvte si to tak, aby to bylo pravidelně a vy jste si mohla najít ČAS PRO SEBE.
 • Rutina – tělo potřebuje pravidelnost a s příchodem dítěte je váš dosavadní život naruby. Všechno je jinak a vy máte pocit, že nic nestíháte. Ano je to tak. Co je ale důležité, co nejrychleji si přenastavit denní rutinu. Udělat si nový systém, do kterého nesmíte zapomenout zahrnout ČAS PRO SEBE. 
 • Sebedůvěra – chvalte se! Každý den se podívejte do zrcadla a nahlas se pochvalte: Jak jste šikovná, moudrá a silná, plná energie a jak vás naplňuje štěstí. I když budete třeba pochybovat, nepřestávejte a s každým dnem se budete cítit lépe, silnější a plná energie.

 

text: Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, naturopat, @y­vylife

 

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog