Prodejna Praha: Po 8 –17h / Út – Čt 8–16h / Pá 8-14h

Zdravé a veselé!

(tema: Střeva a trávení)

Aneb jak prožít svátky ve zdraví a v pohodě

 

Na adventním věnci zbývá už poslední svíce a vánoční přípravy jsou v plném proudu. Právě adventní čas byl v naší západní kultuře vždy chápán jako období klidu a odpočinku, a také životní rytmus našich předků vždy odpovídal ročnímu období. Po náročném a pracovně velmi intenzivním jaru, létu i podzimu, tak následovalo období lehčích domácích prací, jako bylo draní peří, předení či tkaní. Lidé se scházeli a vykonávali všechny tyto činnosti společně. Bohužel v dnešní hektické době funguje advent tak trochu naruby. Všichni spěcháme, máme pocit, že na nic není čas a naše diáře přetékají úkoly a vánočními večírky. A tak právě adventní stres a vypětí může negativně ovlivnit náš imunitní systém. Jak o Vánocích nezapomenout na sebe a své zdraví? Přečtěte si pár našich tipů na zdravější Vánoce:

Rada č. 1: Vnímejte své zažívání

Dle Ájurvédy je imunita ovlivněna našim vnitřním trávícím ohněm, tzv. agni. V podstatě se jedná o naši schopnost trávit, rozkládat a absorbovat nutrienty přijímané v potravě. Každý z nás tráví jinak, a ne každý má dostatek žaludečních šťáv a enzymů, aby potravu správně zpracoval a následně také vstřebal. Špatně natrávená potrava tak může zůstávat v našem trávícím traktu déle než by měla, kde začne produkovat toxiny (ama), které následně oslabují náš imunitní systém.

Vánoce jsou svátky plné jídla, alkoholu a sladkostí, přesto vždy respektujte a berte ohled na své trávení a zažívání.

 • Zařaďte do svého jídelníčku teplé koření: zázvor, černý pepř, kurkumu , skořici, trikatu.
 • Omezte studená jídla (v zimě je vzduch chladný a suchý, což našemu tělu také moc neprospívá).
 • Nezapomínejte na čerstvé ovoce a zeleninu. Dodají nám potřebné nutrienty, antioxidanty a vlákninu.
 • Jezte jen pokud máte hlad.
 • Nezapomeňte ne střídmost a nenechte se do ničeho nutit.
 • Po těžším jídle si dejte náš čaj první pomoci z koření KKF (kmín, koriandr a fenykl). Stačí zalít vroucí vodou a pomalu popíjet.
 • Pokud máte problémy s trávením, raději se najezte doma, než vyrazíte na do společnosti. U doma připraveného pokrmu máte totiž jistotu, co svému tělu dopřáváte.

 

Rada č. 2: Vyzkoušejte čaj Tulsi se zázvorem.

Naše milovaná Tulsi neboli bazalka posvátná je ájurvedská bylina z Indie. Zdobí zahrady a dvorky zdejších domů již více než 5000 let, a to pro svou sílu chránit před nemocemi a neštěstím a čistit své okolí. Tulsi patří mezi adaptogenní byliny – to znamená, že pomáhá tělu vyrovnat se s účinky všech druhů stresu, posiluje srdce, mysl, plíce, čistí horní dýchací cesty a zlepšuje dýchání. V kombinaci se zázvorem vzniká synergický efekt, který významně posiluje imunitní systém. Ecce Vita při každém produktu využívá znalostí svých předků, které aplikujeme do každé kapsle, čaje i tinktury. Snažíme se, aby cenné znalosti nikdy nebyly zapomenuty. Do Vánoc zbývá už posledních pár dní, zastavte se s námi, zklidněme se a načerpejme novou energii.

Rada č. 3: Dopřejte si Amalaki (Emblica Officinalis)

Amalaki je ovoce známé svým vysokým obsahem přírodních antioxidantů , především vitamínu C. Je známé také svou schopností odstraňovat z těla toxiny. Navíc Amalaki zpomaluje buněčné stárnutí, a pomůže vám tak s udržením mladí do nového roku.

Rada č. 4: Když sladké, tak Nutrijam

Ecce Vita Nutrijam je ekvivalent známého ájurvédského a po tisíciletí ověřeného bylinného džemu, který patří mezi rasayana (zjednodušeně to znamená omlazovací kůru, která obsahuje ovoce a potraviny, které odvrací stáří a nemoci). V Indii se tomuto džemu říká Chyavanprash a kombinuje v sobě amalaki s kardamomem, ashwagandhou, haritaki, kurkumou, lékořící, pupečníkem asijským, vrcholákem tříslovinným a spoustou dalších bylin s medem a organickým třtinovým cukrem. Tato kombinace posiluje přirozenou ochranu těla, podporuje metabolismus a dodává sílu a energii. Má zvláštní jemně pálivou chuť, kterou si vychutnáte např. na teplém toustu, lívancích z kokosové mouky, přidat jej můžete také do čaje nebo si ho vychutnat jen tak na lžičce.

Rada č. 5: Věnujte čas rodině, ale nezapomínejte na sebe

Vánoce mohou být náročné nejen po fyzické, ale také po psychické stránce. Nezapomínejte proto na své osobní rituály, a pokud žádné zrovna neaplikujete, právě nastává ideální čas, kdy začít.

Vyzkoušejte následující:

RÁNO:

Používejte škrabku na jazyk a ústa si vypláchněte sezamovým olejem. Vyzkoušejte si ranní jógu. Alespoň 5 minut pozdravů slunci vás krásně zahřeje a prokrví vaše tělo i klouby na celý den. Pokud jógu neovládáte, přijďte si ji vyzkoušet do studia Namastery, které sídlí hned vedle naší prodejny, a kde se pod vedením zkušených instruktorů naučíte to nejlepší pro své tělo a mysl.

Máte před sebou obzvláště náročný den? Udělejte si masáž sezamovým olejem. Sezamový olej lehce zahřejte a namasírujte celé tělo. Olej je antibakteriální a vyživí vaší pokožku. Poté si dopřejte příjemnou sprchu a smyjte zbytek oleje.

Na závěr si vychutnejte sklenici teplé vody se lžičkou jablečného bio nefiltrovaného octu, který pročistí trávící systém.

Více se o ájurvédských rituálech dozvíte zde.

VEČER:

Meditujte. Zkuste si najít alespoň 5 minut. Lehněte si na zem a jen tak dýchejte a poslouchejte svůj dech. Na nic jiného nemyslete. Můžete dýchat i vydatněji, tzn. nadechněte se nejdříve pomalu do břicha, pak pod žebra, pak až po klíční kosti a po té stejným způsobem vydechněte. Ti zkušenější můžou před výdechem na pár vteřin zadržet dech. Dýchejte potichu nebo nahlas… zkrátka si hrejte se svým dechem.

Dopřejte si koupel s epsomskou solí a kapkou levandulového esenciálního oleje. Tato koupel patří k mým oblíbeným. Uleví od stresu, uvolní svaly, zklidní mysl a krásně se po ní spí. Před spaním si kápněte 1–2 kapky Nasja oleje do každé nosní dírky. Olejíček přes noc zregeneruje sliznice.

Rada č. 5: Vánoční life style podle Ecce Vita

 • Dodržujte svůj pravidelná denní rytmus: čas vstávání, usínání, čas jídla
 • Nezapomínejte na spánek. Zatímco spíte, vaše tělo pracuje na 100%, opravuje a regeneruje, aby vám ráno opět mohlo sloužit.
 • Udržujte se v teple, jak zvenčí, tak zevnitř.

Tip na zahřívací čaj: ½ lžičky zázvoru, skořice a hřebíčku zalejte vodou a povařte 5 minut a popíjejte teplé. Čaj zahřeje, zlepší cirkulaci, a zároveň pročistí dýchací cesty.

 • Každé ráno si za něco poděkujte a pomyslete na něco pěkného, co vás přes den čeká.
 • Najděte si čas na své blízké a přátelé, zapomeňte chvíli na práci a povinnosti.

Na závěr jedno zamyšlení

V sanskrtu existuje slovo pro imunitu Vyadhikshamatva, což znamená „odpuštění nemoci“. Přináší velmi silnou myšlenku, kterou není lehké přijmout. Vzpírání se změnám a upjatost k problémům, které nás postupem času v životě potkávají pouze zhoršují stav. Tento postoj je o tom, že se naučíme říkat ANO životu. O tom, že pozitivně přijímáme vše, co nám život postaví do cesty, dokonce i bolesti a utrpení a dovolíme sami sobě být s tím vším komfortní. I když je to spíše duchovní a duševní proces, je důležité pochopit, že i navzdory všem nepříjemnostem, právě přijetí může pozitivně ovlivnit naše zdraví.

Přejeme vám krásné a pohodové svátky plné radosti, lásky, a zejména zdraví. Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se opět v příštím roce. Už dnes vám můžeme s radostí slíbit další nové zajímavé a účinné produkty pro vaše zdraví.

text: Ing. Iveta Ječmík Skuherská, poradce pro výživu, naturopat, @y­vylife

 

Děkujeme!


Pokud máte jakékoli dotazy či tipy, neváhejte se na nás obrátit na eccevita@eccevi­ta.cz, nebo nás sdílejte na sociálních sítích a nezapomeňte nás označit: @eccevita, #eccevita, #eccevitablog